Mads Bryde Andersen er formand for Difo, der står bag DK Hostmaster.

DK Hostmaster ønsker mere åbenhed fra dotDK


Publiceret d. 10. juli 2008 kl. 10.56 | Antal kommentarer (18)


Annonce:
 
ANNONCE:
 
Foreningen DotDk, der står til at overtage administration af de danske domæner, bør lægge oplysningerne om deres tilknytning til den irske virksomhed Afilias åbent frem.

Sådan lyder budskabet fra den vragede konkurrent, DK Hostmaster, efter at en af dotDK's stiftere for nylig har fortalt, at non-profit foreningens tilbud på administration af dk-domænerne er betalt af Afilias.

"There is no such thing as a free lunch. Afilias er et professionelt firma, og jeg har svært ved at forestille mig, at de ikke stiller nogle krav, der sikrer, at de får deres investering hjem.

DotDK siger, at de ikke er bundet til Afilias. Det vil klæde dem at dokumentere den påstand," siger Mads Bryde Andersen, som er formand for Difo, der står bag DK Hostmaster.

Læg jeres tilbud frem
Han henviser til, at DK Hostmaster har fremlagt alle detaljerne i foreningens bud på administrationen af de danske domæner, mens dotDK indtil videre har holdt kortene tættere ind til kroppen.

Mads Bryde Andersen hæfter sig ved, at foreningen dotDK endnu ikke er stiftet. Han mener, at det danske internetsamfund har krav på at få indsigt i, hvordan dotDK opfylder kravene til at være en nonprofit forening.

"Danmark har nogle af verdens laveste priser på området. Det har vi, fordi profitten ryger tilbage til brugerne. Men vi kender ikke detaljerne i dotDK's forretningsmodel. Det eneste vi ved er, at foreningen endnu ikke er etableret, og Afilias har spillet en helt central rolle i udbuddet," siger Mads Bryde Andersen.

Non-profit tankegang er under pres
I begrundelsen for at skifte DK Hostmaster ud med dotDK skriver IT- og Telestyrelsen:

"Vinderen af udbuddet er Afilias, der har afgivet tilbud på vegne af en forening, dotDK."

Derfor mener Mads Bryde Andersen, at den bestemmelse, der siger, at danske domæner skal varetages af non-profit foreninger er under pres. Men han slår fast, at beslutningen i sidste ende er op til det danske internetsamfund

"Domæneloven sikrer det danske internetsamfund stor indflydelse, og hvis Afilias og dotDK får tilstrækkelig med opbakning, så har internetsamfundet valgt, at det er mindre vigtigt, at administrationen bliver foretaget af et non-profit firma," siger Mads Bryde Andersen.

DotDk oplyser, at foreningen ikke har aktuelle planer om at offentliggøre det afgivne tilbud.




Kommentarer - Debatoversigt


Det er komplet latterligt at skifte til dotdk
2 indlæg

dotDK brugerfjendsk allerede før start?
5 indlæg

Succes ud over alle grænser
1 indlæg

Rønnebærene er godt nok sure...
8 indlæg

Lige et par spørgsmål:
2 indlæg

Kommentér
Titel:

Ytringer på debatten er afsenders eget ansvar - læs debatreglerne

Forsiden lige nu

ComputerViews: Danske og norske myndigheder har forbudt brugen af Google Apps. Der er mange tabere, men ingen vindere ved at forbyde cloud computing.
7. februar 2012 kl. 07.00 | læs »

#Fail - sådan skal du ikke gøre. Se hvordan store virksomheder klokker i det på Facebook og Twitter.
6. februar 2012 kl. 11.02 | læs »

Er du klædt på til succes, eller spiller tøjet ingen rolle på din arbejdsplads? Læs her, hvordan danske it-medarbejdere går klædt i virksomheder som Mærsk, Google og i en lille dansk kommune.
6. februar 2012 kl. 16.03 | læs »

Den svenske regering siger efter en del ballade farvel til IBM's mail- og samarbejdsplatform, Lotus Notes. Se hvad svenskerne vælger.
7. februar 2012 kl. 08.14 | læs »





 
White papers
Virksomheder stiller konstant krav til, at it-afdelingen tilpasser sig omverdenens udfordringer...

På grund af nye fremskridt inden for SSL-teknologien findes der en række forskellige typer SSL....

Samarbejd ved hjælp af Polycoms telefonibaserede og visuelle kommunikationsløsninger, så du kan...

 


Mest læste seneste uge

For under 100 millioner svenske kroner har svenskerne løst politiets it-problemer. I Danmark er budgettet sprængt med mere end 100 procent.

Mens nogle virksomheder vil kunne lade et trådløst WiFi-netværk erstatte kablerne, kan det hurtigt give problemer i andre virksomheder. Her får du gode råd til at træffe den rette beslutning.

#Fail - sådan skal du ikke gøre. Se hvordan store virksomheder klokker i det på Facebook og Twitter.

Med 4G kommer du voldsomt hurtigt på nettet med mobilt bredbånd. Men hvilken udbyder skal du vælge?

Det hidtil største malware-angreb på Android er i fuld gang. Millioner af Android-brugere kan være blevet ramt af ny trojaner.