USA vedtager spion-lov

De Forenede Staters senat godkendte onsdag en lov, der giver forbundsstaten lov til at overvåge indbyggernes kommunikation med udlandet.

Artikel top billede

"Denne lov vil hjælpe vores efterretningstjenester med viden om, hvem terroristerne taler med, hvad de siger, og hvad de planlægger," sagde præsident George W. Bush.

Senatet i USA vedtog onsdag en lov, der giver regering og forbundsstaten lov til at tage kraftfulde midler i brug for at følge med i indbyggernes kommunikation.

Samtidig bliver det muligt at frede teleselskaberne for eventuelle sagsanlæg om eventuel medvirken til overvågning.

Det skriver Telegrambureauet Associated Press.

Vedtagelsen af loven, der blev gennemført med 69 stemmer for og 28 imod, følger en lang, ophedet debat, der beklager tabet af borgerrettigheder og frihed som følge af ønsket om at forhindre terrorangreb.

Lov holder USA sikkert

Præsident Bush sagde ifølge Financial Times, at justeringerne vil gøre det lettere for hans administration og fremtidige præsidenter at holde USA sikkert.

"Denne lov vil hjælpe vores efterretningstjenester med viden om, hvem terroristerne taler med, hvad de siger, og hvad de planlægger," sagde George W. Bush ifølge avisen.

Vedtagelsen af den nye overvågningslov er resultatet af månedlange forhandlinger mellem Republikanerne og Demokraterne. Loven vil stramme reglerne for overvågning på visse områder og løsne dem andre steder.

Overvågning uden dommerkendelse

Efter terrorangrebet 11. september 2001 udførte NSA (National Security Agency) ifølge Financial Times i næsten seks år aflytninger af kommunikation uden dommerkendelser, indtil denne praksis stoppede efter afsløringer i avisen New York Times.

Den nyvedtagne lov vil tvinge regeringen til at søge rettens godkendelse af al aflytning indenfor forbundsstatens grænser. Til gengæld bliver det tilladt at fortsætte aflytningerne i årevis.

Ifølge præsidentens administration er der stærkt brug for den nye lov, både for at kunne udpege potentielle trusler i USA ,men også for at overvåge udenlandske terrormistænkte, hvis telefonopkald og e-mails ofte passerer kommunikationsnetværk i USA.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld it-jobbank

    Mød 3.500+ it-talenter på IT-DAY 2026

    Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S