"Det kræver ikke mange binære tal at sende afted. Derfor er det jo enormt interessant at flytte fra sms til data," siger Johan Winbladh, mobilredaktør i DR.

DR-kodet mobil-program flytter interaktion til datanet


Publiceret d. 11. juli 2008 kl. 15.07


Annonce:
 
ANNONCE:
 
 
 
DR har med hjemmebygget teknik og små midler udviklet et program til mobiltelefoner, som drastisk sænker prisen for at deltage i afstemninger i tv- og radioprogrammer.

Det fortæller Johan Winbladh, der er mobilredaktør hos DR.

Programmet gør det muligt for lyttere og seere at deltage i interaktive tjenester som eksempelvis afstemninger og konkurrencer til en brøkdel af den hidtidige pris.

Hemmeligheden er at flytte brugeraktiviteten fra den 25 år gamle sms-teknologi over på det mobile bredbåndsnet.

Dermed kan den krone, som DR på grund af en distributionsafgift tager for hver sms, reduceres til omkring tre øre per afstemning, fordi det mobile datanet afregnes i kilobit og ikke per enhed.

Pålægges direkte distributionsafgift

Ifølge mobilredaktøren kræver det kun meget lidt data at sætte et kryds ved svar nummer et og sende afstemningen ind til DR fra telefonen. Han regner med en enkelt eller måske to kilobit, hvis bølgerne går højt.

"Det kræver ikke mange binære tal at sende afted. Derfor er det jo enormt interessant at flytte fra sms til data," siger Johan Winbladh.

Fortsættes ...
« forrige side
1 2 3






Kommentarer - Debatoversigt


Der er endnu ikke nogen kommentarer til denne artikel. Du kan skrive en kommentar ved at udfylde nedenstående formular
Kommentér
Titel:

Ytringer på debatten er afsenders eget ansvar - læs debatreglerne

Forsiden lige nu

Her har du de mest banebrydende håndholdte computere gennem alle tider.
25. maj 2012 kl. 16.04 | læs »

Klumme: Angrebet fra Flashback viser, at Apple nu må tage sikkerheden på Mac alvorligt, skriver Shehzad Ahmad fra DK-CERT i sin månedlige klumme
25. maj 2012 kl. 14.30 | læs »

Overblik: Få overblikket over IBM Danmarks store fyringsrunde.
25. maj 2012 kl. 15.30 | læs »

Landbrugsorganisation er godt sur i skralden over, at landmænd i randområder skal bestille bredbånd hos konkursramt firma.
25. maj 2012 kl. 14.04 | (2) | læs »





 
White papers
I dette Computerworld webcast, ledet af Frank Deangelis, får du svar på alle spørgsmål vedrørende...

Mobiltelefonen bliver et mere og mere udbredt arbejdsredskab for ledere og medarbejdere i alle...

Med indførelsen af et centralt device mangagement værktøj har Novo Nordisk forenklet den globale...

 


Mest læste seneste uge

Kan gratis sikkerhedssoftware virkelig beskytte din pc? Svaret er ja, hvis du vælger det rette produkt. Læs her en test af de mest pålidelige gratis sikkerhedsprogrammer.

Næsten 200 IBM-ansatte får med få timers varsel sidste arbejdsdag i dag. Ingen var orienteret forud for dagens massefyring, som effektueres øjeblikkeligt.

Flyselskabet SAS har brugt op mod trekvart milliarder kroner og seks år på at udskifte sit bookingsystem. Undervejs har der været flere projekt-udfordringer, som kulminerede en vinternat med en big bang-migrering.

Her er forklaringen på, at IBM Danmark med direktør Lars Mikkelgaard-Jensen i spidsen fyrer 170 medarbejdere.

To danske it-studerende har udviklet et program, der kan suge kundernes CPR-numre ud af teleselskaberne.