TDC-specialister med til global DNS-opdatering


Publiceret d. 15. juli 2008 kl. 14.45 | Antal kommentarer (5)


Annonce:
 
ANNONCE:
 
 
 
"Der er ikke nogen fornuftig workaround. Og vi er ramt af det."

Sådan konkluderede TDC's ip-systemgruppe i sidste uge, da USA's Homeland Security sammen med en lang række producenter efter et halvt års streng hemmeligholdelse, med en koordineret aktion advarede alverdens internetleverandører mod en hidtil ukendt fejl i dns-systemet, der er hovedhjørnesten i internettet.

Det fortæller Jan Chrillesen, der er netværksadministrator hos TDC.

Fejlen betød, at det var muligt for hackere eller andre fingernemme folk at lægge falske oplysninger ind på de såkaldte regressive servere.

Og dermed er det kun fantasien der sætter grænserne for muligheden for phishing, identitetstyveri og andre it-forbrydelser.

Det var rent held
Derfor var det et rent held, at det for et halvt år siden ikke var en hacker, men den amerikanske sikkerhedskonsulent Dan Kaminsky, der ved et tilfælde opdagede det massive sikkerhedsbrist i dns- systemet.

Dermed blev det muligt for producenter og udbydere som eksempelvis TDC at forberede en koordineret sikkerhedsopdatering af dns-systemet.

Koordineret indsats
"Inden for en time dumpede der sikkerhedsadvisories ind fra blandt andet Cisco og ISC," siger Jan Chrillesen.

ISC er firmaet bag det mest udbredte softwaresystem til drift af dns-servere, Bind (Berkeley Internet Name Domain).

Det open-source baserede system bruges af TDC og omkring 80 procent af resten af verdens internetudbydere.

Derfor var ISC (Internet Systems Consotium) sammen med blandt andet Microsoft og hardwareproducenten Cisco med i den omfattede opdatering af internettet i sidste uge.

TDC er Danmarks største internetudbyder og håndterer flere tusinde dns-requests i sekundet på omkring 15 rekursive dns-servere, som altså viste sig at være ramt af det verdensomspændende sikkerhedsproblem.

Fortsættes ...
« forrige side
1 2






Kommentarer - Debatoversigt


Ingen andre danske ISP'ere, der har opdateret?
1 indlæg

Det er helt normal procedure
4 indlæg

Meget dårlig klapning af heste!
1 indlæg

Kommentér
Titel:

Ytringer på debatten er afsenders eget ansvar - læs debatreglerne

Forsiden lige nu

Her har du de mest banebrydende håndholdte computere gennem alle tider.
25. maj 2012 kl. 16.04 | læs »

Klumme: Angrebet fra Flashback viser, at Apple nu må tage sikkerheden på Mac alvorligt, skriver Shehzad Ahmad fra DK-CERT i sin månedlige klumme
25. maj 2012 kl. 14.30 | læs »

Overblik: Få overblikket over IBM Danmarks store fyringsrunde.
25. maj 2012 kl. 15.30 | læs »

Landbrugsorganisation er godt sur i skralden over, at landmænd i randområder skal bestille bredbånd hos konkursramt firma.
25. maj 2012 kl. 14.04 | (2) | læs »





 
White papers
Det er essentielt for sikkerheden i dit netværk, at systemerne holdes opdateret med...

For at sikre mod hackere må man tænke som en hacker. It-sikkerhedsbranchen er en verden, hvor det...

De cyberkriminelle tilpasser hele tiden deres svindelnumre, i takt med at der opstår nye...

 


Mest læste seneste uge

Kan gratis sikkerhedssoftware virkelig beskytte din pc? Svaret er ja, hvis du vælger det rette produkt. Læs her en test af de mest pålidelige gratis sikkerhedsprogrammer.

Næsten 200 IBM-ansatte får med få timers varsel sidste arbejdsdag i dag. Ingen var orienteret forud for dagens massefyring, som effektueres øjeblikkeligt.

Flyselskabet SAS har brugt op mod trekvart milliarder kroner og seks år på at udskifte sit bookingsystem. Undervejs har der været flere projekt-udfordringer, som kulminerede en vinternat med en big bang-migrering.

Her er forklaringen på, at IBM Danmark med direktør Lars Mikkelgaard-Jensen i spidsen fyrer 170 medarbejdere.

To danske it-studerende har udviklet et program, der kan suge kundernes CPR-numre ud af teleselskaberne.