Biometri-formand: Fingeraftryk giver unik sikkerhed

Formanden for Danish Biometric og initiativtager til et borgerkort-råd tror ikke på, at et kort baseret på fingeraftryk bliver usikkert. Hvis teknologien anvendes korrekt giver den tværtimod en unik sikkerhed.

Artikel top billede

Danskerne skal have et borgerkort, der baserer sig på fingeraftryk. Et biometrisk kort kan nemlig blive helt enestående sikkert.

Det mener Frederik Kortbæk, der er initiativtager til et kommende visionsråd for digitalt borgerkort og er formand for foreningerne Dansk Privacy Netværk og Danish Biometrics.

Nogle glemsomme borgere håber måske, at de i fremtiden ikke behøver at huske på kort og koder, men blot skal bruge deres fingeraftryk. Men det er en fejlopfattelse.

For biometri er ikke et spørgsmål om bekvemmelighed, men et spørgsmål om at teknologien kan give den ypperste form for sikkerhed, hvis blot den anvendes korrekt, mener Frederik Kortbæk.

"Som udgangspunkt skal biometri ikke erstatte kort eller koder. Teknologien giver et unikt lag af ekstra sikkerhed. Der er den eneste teknologi, der linker din krop til dit kort. Det betyder, at du er sikker på, at der ikke er andre, der bruger dit kort, hvis din kode falder i forkerte hænder," siger Frederik Kortbæk.

Dermed er han enig med de sikkerhedseksperter, der har advaret mod, at man lader fingeraftryk erstatte pinkoder og passwords.

Frederik Kortbæk mener dog, at biometri er væsentligt mere sikkert, end mange af kritikerne tror.

I dag er det muligt at kryptere biometriske data, og de bedste teknologier kan sikre, at det er så godt som umuligt at kopiere et fingeraftryk.

Debat præget af teknologi-forskrækkethed

Frederik Kortbæk mener, at de kritiske røster i debatten om borgerkortet er præget af en hvis grad af teknologi-forskrækkethed.

"Vi skal ikke være teknologi-forskrækkede, hvis vi vil være en førende vidensnation. Lige nu blive vi overhalet af en række andre nationer, der er meget længere fremme med biometriske løsninger, end vi er. Hvis vi blot er kloge og visionære, giver biometrien alle tiders chance for at lave verdens bedste og sikreste borgerkort," siger Frederik Kortbæk.

Du sammenligner os med andre lande. Biomitri er omgæret med en hvis futuristisk aura. Handler det ikke bare om prestige?

"Nej, som jeg har forklaret, så er der mange store fordele ved biometrien, hvis man forholder sig afslappet og nøgternt til det. Men teknologien er så banebrydende, at den måske er blevet overhypet, og det har muligvis givet bagslag," siger Frederik Kortbæk.

Visionsråd på vej

Frederik Kortbæk er initiativtager til et kommende visionsråd for biometrisk borgerkort.

Udover Frederik Kortbæk bliver Kim Viborg Andersen, professor i digital forvaltning ved CBS, Hanne Severinsen, tidligere folketingsmedlem for partiet Venstre samt repræsentanter for Borgerservice Danmark, PBS og Dansk Industris it-branchefællesskab ITEK medlemmer af rådet.

Visionsrådet skal udarbejde et forslag til, hvordan det biometriske borgerkort, som Helge Sander tidligere på ugen udskød med minimum fem år, skal se ud.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

    Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

    Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect