Open source-formand: ISO's beslutning er uklog

Standardiseringsorganisationen ISO har afvist en række klager vedrørende godkendelsen af OOXML. Det er en uklog beslutning i en højspændt proces, lyder det fra de danske open source-leverandører.

Artikel top billede

"Vi er uenige i afvisningen, men hvis konsekvensen bliver, at vi få specifikationerne at se nu, er det dog en positiv effekt," siger Morten Kjærsgaard, formand for OSL.

Fire klager om procedureforhold i den såkaldte fast track-godkendelse af OOXML-formatet er blevet afvist af ISO. Og den beslutning falder ikke i god jord hos Foreningen for open source leverandører i Danmark (OSL). Man kan dog godt se en positiv effekt af beslutningen.

"Ærgerligt, at ISO ikke tager kritikken alvorligt. Det er ikke klogt at afvise klagerne uden at gå i dybden med dem. Hele forløbet har været forkert, hvilket også har været baggrund for den danske klage, som vi har sendt til Dansk Standard," siger Morten Kjærsgaard, formand for OSL.

"En klage der indholdsmæssigt minder om de fire afviste."

"Der er masser af gode grunde til at tage erfaringerne i denne proces alvorligt og få revideret forløbet. Derfor synes jeg ikke, det er klogt af ISO at afvise de fire landes indvendinger i denne højspændte situation," siger han.

Også en positiv effekt

ISO har besluttet, at der ikke er hold i klagerne, og denne beslutning opponerer OSL imod, men foreningen kan dog også finde lyspunkter i forbindelse med afgørelsen.

"Hvis man skal finde et positivt element i beslutningen, er det, at vi må forvente, at specifikationerne for OOXML bliver offentlige. Klagerne har blandt andet været et af ISO's argumenter for tilbageholdelse af disse," siger Morten Kjærsgaard.

"Vi er uenige i afvisningen, men hvis konsekvensen bliver, at vi få specifikationerne at se nu, er det dog en positiv effekt. Vi har brug for dem," lyder det fra Morten Kjærsgaard.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics