Foto: Mark Rasmussen/iStockphoto

Sådan finder du de bedste internet-tjenester


Publiceret d. 22. august 2008 kl. 15.56 | Antal kommentarer (1)


Annonce:
 
ANNONCE:
 
Webbaserede applikationer, eller web-apps som de også kaldes, vinder terræn, og brugerne virker mere end tilfredse med at leve deres liv online.

Web-apps kom frem, da Viaweb blev lanceret i august 1995. Det er en web-tjeneste, der giver brugere mulighed for at oprette online-butikker direkte fra en web-browser.

Det startede en trend, som er blevet endnu mere udbredt i takt med udviklingen af Web 2.0.

En web-app er en applikation, der i stedet for at blive installeret på en computer kan bruges efter behov. Det ligner en hjemmeside og lukker, når browseren lukkes.

Almindelige web-applikationer har været en del af vores liv længe i form af webmail, online shopping, auktioner, fora, wikis, weblogs og så videre. I dag har vi disse online-erstatninger til næsten alle aspekter af vores computer-brug. Vi har kigget på nogle af de mere populære web-apps og indelt dem efter formål.

Få overblikket her:
1: Kontorpakker
2: Kommunikation
3: Sikkerhed
4: Underholdning
5: Online storage
6: Multimedie-værktøjer
7: Web-styresystemer




Kommentarer - Debatoversigt


Den er vist kommet forkert??
1 indlæg

Det var, helt ærligt, en artikel jeg havde forventet på Pcworld!
Synes godt nok standarden er nedadgående for tiden...

Kommentér
Titel:

Ytringer på debatten er afsenders eget ansvar - læs debatreglerne

Forsiden lige nu

Nyudnævnt KMD-direktør skal lukke digitale huller og gafle gevinster i en ny KMD-storsatsning på skole-området. Læs her, hvad it-gigantens planer er med vores skolebørn.
25. maj 2012 kl. 12.59 | læs »

ComputerViews: Microsoft har endnu ikke nogen Office-pakke til hverken iOS eller Android. Det er der flere gode grunde til.
25. maj 2012 kl. 07.00 | (6) | læs »

I flere områder af landet skal et nu konkursramt firma være garant for bredbånds-forbindelser.
25. maj 2012 kl. 11.40 | læs »

I hundredvis af it-ansatte får i denne tid en fyringsseddel. Her er opskriften på at finde et andet job.
25. maj 2012 kl. 12.20 | læs »





 
White papers
Den teknologiske udvikling står aldrig stille. Det betyder ofte, at virksomheder løbende vælger...

Effective mission critical installations must address the known problems and challenges relating...

This White Paper, written by IDC and commissioned by Symantec, focuses upon the importance of...

 


Mest læste seneste uge

Kan gratis sikkerhedssoftware virkelig beskytte din pc? Svaret er ja, hvis du vælger det rette produkt. Læs her en test af de mest pålidelige gratis sikkerhedsprogrammer.

Næsten 200 IBM-ansatte får med få timers varsel sidste arbejdsdag i dag. Ingen var orienteret forud for dagens massefyring, som effektueres øjeblikkeligt.

Flyselskabet SAS har brugt op mod trekvart milliarder kroner og seks år på at udskifte sit bookingsystem. Undervejs har der været flere projekt-udfordringer, som kulminerede en vinternat med en big bang-migrering.

To danske it-studerende har udviklet et program, der kan suge kundernes CPR-numre ud af teleselskaberne.

Her er forklaringen på, at IBM Danmark med direktør Lars Mikkelgaard-Jensen i spidsen fyrer 170 medarbejdere.