Hær af 100.000 Linux-eksperter klar til at marchere

Kinesiske universiteter satser med regeringens opbakning, på uddannelse i åben kildekode. Kinas politik kan betyde et kæmpe boost til Linux og må få konkurrenterne til at blegne af skræk.

Artikel top billede

ComputerViews: Kurser i åben kildekode er blevet et must på mere end 300 kinesiske universiteter og skoler.

I praksis betyder det, at Kina vil uddanne 100.000 Linux-eksperter - om året.

Denne gigantiske kinesiske satsning på åben kildekode kan komme til at vende op og ned på markedet for styresystemer og applikationer i hele verdenen.

Den kan i bedste fald få open source-produkter til at blomstre.

I værste fald kan invasionen af kinesere underminere udviklingsmiljøerne, der i sin nuværende form er bedre egnet til et mindre antal aktive udviklere.

Det første scenarie ligner dog det mest sandsynlige.

Hundredetusinde nye udviklere

At tiltaget i Kina er seriøst, bliver understreget af, at det er forankret helt op på regeringsniveau i form en statssponsoreret organisation, Organisationen Leadership of Open Source Univeristy Promotion Alliance (LUPA), der står bag satsningen på de åbne koder.

De enorme mængder af kompetente folk og den professionelle tilgang til Linux-udviklingen kan medføre en eksplosion i antallet af brugere og ikke mindst antallet af open source-udviklere.

En saltvandsindsprøjtning i hidtil uset grad til software-udviklingen.

Ifølge websiden Linux.com har den kinesiske regerings sponsorater af åbne kildekodeinitiativer, der startede i 2005, allerede betydet, at flere hundredetusinde kinesere er blevet en del af open source-bevægelsen.

At de mange ressourcer ser ud til at gavne Linux-udviklingen, er der ikke tvivl om. Når kineserne satser, er der grund til at være opmærksom.

Udspillet er således en direkte trussel, der må tvinge virksomheder som Microsoft til at tage betalingsstrategien op til alvorlig revision.

Klar plan

Kinesernes seriøsitet afspejles af, at LUPA har oprettet statsanerkendte certificeringer på uddannelsesinstitutionerne.

Det drejer sig blandt andet om certificeringer i netværks- og systemadministration og LAMP-udvikling. Der er med andre ord klare mål med strategien.

Samtidig har det kinesiske undervisningsministerium stillet krav om faglitteratur på kinesisk, og alene i juli i år har LUPA publiceret 11 bøger om Linux og åben kildekode til de studerende.

De seneste evalueringer af projektet giver også en indikation om, at undervisningen givet pote.

Zhejiang Technology Institute of Economy, der arbejder efter strategien har eksempelvis opgjort, at de studerende, som har taget Linux-certificeringerne, har betydelig større chancer for at få et job.

Kineserne har således lagt op til en krigserklæring eller undsætning i software-brancehen afhængig af, hvilket hold man befinder sig på.

Et er dog sikkert - kampen bliver hård.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job