Virksomheder sløser med strømmen

Mange danske virksomheder risikerer at miste data, fordi de ikke tager deres strømforsyning seriøst, viser en undersøgelse.

Artikel top billede

Mere end en fjerdedel af danske virksomheder har ikke et nødstrømsanlæg, og risikerer at miste forretningskritiske data, hvis strømmen pludselig går.

Det viser en miniundersøgelse, som selskabet APC, der hører under Schneider Electric, som producerer netop strømforsyningsløsninger, har foretaget blandt 50 danske virksomheder.

Selvom Schneider Electric har en indlysende interesse i at sælge sine produkter, vidner undersøgelsen ikke desto mindre om, at en del it-chefer og it-ansvarlige overser en ret væsentlig ting: Ingen it-drift uden strøm.

50 tilfældigt udvalgte, primært mellemstore, virksomheder har deltaget i undersøgelsen, der viser, at 14 af de spurgte 50 ikke har et nødstrømsanlæg.

Investerer ikke i sikkerhed

Alle på nær en enkelt it-chef vurderer, at strømforsyningen er blevet mindre pålidelig i løbet af de seneste år, med betydeligt flere strømafbrud.

Alligevel planlægger kun 10 de 50 virksomheder at investere i nødstrømsanlæg eller katastrofesikring i løbet af 2008.

Over halvdelen, 29 af virksomhederne, gennemfører ikke kontinuerlige tests af nødstrømmen, eller kun en gang hver sjette måned, og ingen tester strømforsyningssikkerheden oftere end en gang om måneden.

Annonceindlæg fra Computerworld it-jobbank

Mød 3.500+ it-talenter på IT-DAY 2026

Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job