Her er årets mest populære frynsegoder

Får du de samme frynsegoder som dine kollegaer? Tjek listen over de mest populære frynsegoder her.

Artikel top billede

Fryns er på programmet, når it-branchens kroniske lidelse med mangel på medarbejdere skal kureres.

Det viser årets it-vækstbarometere fra Deloitte, hvor it-direktørerne er blevet spurgt til balndt andet rekrutteringsmetoder.

Og der er stort fokus på at forkæle medarbejderne. Der udbydes simpelthen et hav af frynsegoder.

Højest på listen ligger bonusordninger og overskudsdeling, der tilbydes af seks ud af 10 virksomheder.

Flexløn tilbydes af næsten hver fjerde virksomhed.

Medarbejderobligationer er i fremmarch og bruges nu i 17 procent af virksomhederne.

"Det er der ikke noget at sige til. Det er et attraktivt tilbud," siger chefkonsulent Kim Gerner fra Deloitte.

De dygtigste bruger det

Han peger på, at blandt de dygtigste it-virksomheder i Top 100-analysen, tilbydes 26 procent i dag medarbejderobligationer.

Og virksomhederne har da også succes med ordningerne, viser Deloitte IT-Vækstbaromteret.

"Det interessante spørgsmål er, om virksomhederne har haft succes med incitamentsordningerne. Svaret er ja," siger Kim Gerner.

Han forklarer, at 86 procent svarer, at de helt eller delvis har opnået formålet med incitamentsordningerne. Kun 12 procent siger nej.

Og blandt de it-virksomheder, der allerede har incitamentsordninger har tre ud af fire besluttet sig for at indføre yderligere ordninger de næste par år.

"Ligeledes noget der vidner om succesen," siger Kim Gerner.

Nogle siger nej

Nogle siger nej

Blandt de virksomheder, der endnu ikke har indført incitamentsordninger, siger 30 procent, at de heller ikke planlægger at indføre ordninger de næste par år.

"Spørgsmålet er, om det er en rigtig beslutning, set i lyset af den succes konkurrenterne har opnået ved det," siger Kim Gerner.

Under alle omstændigheder mener direktørerne, at det at fastholde de eksisterende medarbejdere har været en udfordring, men en udfordring som imidlertid har været under kontrol.

"Ikke at det er nogen let opgave, men 66 procent svarer dog nej på spørgsmålet om, hvorvidt det har været svært at fastholde medarbejdere, 31 procent svarer i nogen eller høj grad," siger Kim Gerner.

Han peger på, at problemerne for alvor opstår, når der skal tiltrækkes nye medarbejdere. Her svarer 60 procent, at det er svært i nogen eller høj grad at tiltrække nye medarbejdere.


Listen over de mest populære frynsegoder

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos