Administrerende direktør for e-Boks, Henrik Andersen, bringer e-post ud til 1,7 millioner danskere, dog ikke i svævefly. Foto: Torben Klint.

Han bringer post ud til 1,7 millioner danskere


Publiceret d. 26. september 2008 kl. 14.35


Annonce:
 
ANNONCE:
 

Top100 logo stort
Læs meget mere www.cw.dk/top100

Sovereign 2008 ikon
Placeringer i kategorien 'Bedste branchesoftwarefirma'.

1. E-Boks
2. Schantz Data A/S
3. Logimatic Software A/S

Se hele kategorien 'Bedste branchesoftwarefirma' her.

Se også software-listen her.

 
 
Slut med at slikke frimærker og betale tårnhøje portoudgifter.

Sådan lyder ambitionen for e-Boks, der drøner ind på andenpladsen over Danmarks bedste softwarevirksomheder og vinder Top 100-specialprisen 'Bedste branchesoftware'.

"Fra starten har e-Boks været hårdt arbejde, men nu har vi fået godt gang i butikken," siger administrerende direktør Henrik Andersen fra e-Boks.

Når 400 års fysisk postlevering føres over til en digital løsning, er man inde og ændre ved folks vaner, forklarer Henrik Andersen.

Og med knap 1,7 millioner danskere og 70.000 virksomheder tilmeldt e-Boks, er missionen godt på vej til at lykkes for direktøren og hans team.

Flyver svævefly
For nylig har han da også taget sig tid til at dyrke sin store fritidspassion igen efter ti års pause.

"Tidligere var jeg meget optaget af at flyve i svævefly, så nu tænkte jeg, at tiden er inde til at starte igen," siger han.

Sidste år fløj Henrik Andersen rundt om Mont Blanc i svævefly, men i dag kan man se ham i luften over Hillerød som frivillig instruktør.

"Jeg har fået så mange oplevelser ved det her, så nu måtte jeg tage en tørn som frivillig leder," siger han.

Henrik Andersen fortæller, at turene som instruktør sætter ledelsesteorierne lidt i perspektiv.

"Når du sidder der med en elev og forklarer, at vi skal lande dernede til højre, og han så drejer til venstre, så glemmer man alt det man har lært om smarte ledelsesteorier og teknikker. Så skal det bare virke," siger Henrik Andersen.

Det gælder også for de 900.000 danskere, der hver måned får deres lønseddel via e-Boks.

Sparer 80 procent i porto
I dag er volumen på bruger-siden ikke den største udfordring for selskabet, selvom målet fortsat er, at nå op i omegnen af 3,2 millioner danskere, hvilket er antallet der bruger netbank, forklarer direktøren.

"Vi arbejder primært med at få flere til på kunde-siden, da vores brugere efterlyser at få leveret endnu flere dokumenter i deres e-Boks," siger Henrik Andersen.

Han forklarer, at selvom virksomheder kan spare 80 procent i porto, kæmper selskabet fortsat med at overbevise nogle få store kunder om, at e-Boks vitterligt er kommet for at blive.

e-Boks forsøger samtidig at overtale andre firmaer til bruge e-Boks frem for at lave deres egne portaler, hvor deres brugere skal have endnu et login at holde styr på.

"På den måde er selskabernes egne løsninger en slags konkurrent til os," siger Henrik Andersen.

Ifølge direktøren er e-Boks godt repræsenteret med kunder i banksektoren, har alle kommunerne med og har de største fagforeninger i stalden.

Dog arbejder man fortsat på at tiltrække et par af de helt store virksomheder fra telebranchen og forsikringsbranchen.

"Det vil give det allersidste," siger Henrik Andersen.

Fortsættes ...
« forrige side
1 2 3 4






Kommentarer - Debatoversigt


Der er endnu ikke nogen kommentarer til denne artikel. Du kan skrive en kommentar ved at udfylde nedenstående formular
Kommentér
Titel:

Ytringer på debatten er afsenders eget ansvar - læs debatreglerne

Forsiden lige nu

Landbrugsorganisation er godt sur i skralden over, at landmænd i randområder skal bestille bredbånd hos konkursramt firma.
25. maj 2012 kl. 14.04 | læs »

ComputerViews: Microsoft har endnu ikke nogen Office-pakke til hverken iOS eller Android. Det er der flere gode grunde til.
25. maj 2012 kl. 07.00 | (6) | læs »

I flere områder af landet skal et nu konkursramt firma være garant for bredbånds-forbindelser.
25. maj 2012 kl. 11.40 | læs »

Nyudnævnt KMD-direktør skal lukke digitale huller og gafle gevinster i en ny KMD-storsatsning på skole-området. Læs her, hvad it-gigantens planer er med vores skolebørn.
25. maj 2012 kl. 12.59 | læs »





 
White papers
The shared services model has attracted a lot of interest but what is it precisely?

Oracle WebLogic Suite 11g er en ny, væsentlig udgivelse af den kerneinfrastruktur, der...

It-afdelinger har - ligesom mainframe-miljøer - traditionelt været stærk centraliserede med fokus...

 


Mest læste seneste uge

Kan gratis sikkerhedssoftware virkelig beskytte din pc? Svaret er ja, hvis du vælger det rette produkt. Læs her en test af de mest pålidelige gratis sikkerhedsprogrammer.

Næsten 200 IBM-ansatte får med få timers varsel sidste arbejdsdag i dag. Ingen var orienteret forud for dagens massefyring, som effektueres øjeblikkeligt.

Flyselskabet SAS har brugt op mod trekvart milliarder kroner og seks år på at udskifte sit bookingsystem. Undervejs har der været flere projekt-udfordringer, som kulminerede en vinternat med en big bang-migrering.

To danske it-studerende har udviklet et program, der kan suge kundernes CPR-numre ud af teleselskaberne.

Her er forklaringen på, at IBM Danmark med direktør Lars Mikkelgaard-Jensen i spidsen fyrer 170 medarbejdere.