Dell kobler sig på Salesforce udviklingsplatform

Dell har indgået en treårig aftale med Salesforce om at bruge Force.com udviklings-platformen, til at udvikle software til hele Dells globale arbejdsstyrke, siger Salesforces direktør, Marc Benioff.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Aftalen med Dell er den største nogensinde for Salesforce, siger direktør Marc Benioff. Han afslørede dog ikke de finansielle vilkår for aftalen.

De to selskaber havde allerede et udmærket forhold til hianden. Dells IdeaStorm.com hjemmeside er baseret på Salesforce's Ideas applikation, og Dell har også brugt Salesforce's 'automation system' til sit globale salgsnetværk, forklarer MarcBenioff.

"Vi har arbejdet med nogle af Dells vigtigste software-leverandører for at integrere applikationer med Force.com, og alt dette sammenlangt har gjort at vi pludselig var en af computerproducentens vigtigste teknologiske samarbejdspartnere. Det var det der virkelig gav os en licensaftale med Dell," siger MarcBenioff.

MarcBenioff vil ikke fortælle, om aftalen betyder at Dell erstatter hele sin samling af interne værktøjer med Force.com, eller blot har til hensigt at bygge applikationer til internt brug.

"At have en 'big hitter' der forpligter sig til at udvikle på Force.com er virkelig vigtigt. Tidligere har der været tendens til at det var SaaS SMB udviklere, som for eksempel Centive, Xactly eller midmarket," siger 451 Group analytiker Kina Martens.

Udviklerne udvikles

"Dell har tidligere hoveret over, at de ikke behøvede en tredjepartsleverandør's ERP, og at de kunne skabe sine egne applikationer. Jeg spekulerer på, om det stadigvæk er en mulighed, og at Dell nu tilføjer evnen til at skræddersy Salesforce CRM til sine salgsrepræsentanters behov," siger Kina Martens.

"En storkunde som Dell kunne også tjene som en 'real-life' test-platform for Force.com," siger Kina Martens.

"Force.com har nu 100.000 registrerede udviklere, omkring dobbelt så mange som for et år siden, og Force.com er blevet brugt til at udvikle mere end 80.000 specialfremstillede applikationer," forklarer Marc Benioff, om Force.com's generelle udbredelse.

Benioff vil gerne have en løsning på, hvordan Salesforce kan hjælpe sine udviklere i et samarbejde med andre cloud-computing platforme, som for eksempel Google og Amazon.

"Du kommer til at se os tilbyde vores kunder indbyggede Google App engines og andre cloud-computing eksemplarer direkte fra vores API (application programming interfaces). Vi ser det faktisk allerede. Nogle af vores uafhængige softwareproducenter bygger størstedelen af deres applikationer i Force.com, men når stadigvæk Amazon, Google App Engine eller andre. Vi vil arbejde på at gøre det så nemt som muligt for dem at få adgang til vores API," forklarer Marc Benioff.

Oversat af Jimmie Gustafsson

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Quadsat ApS

Robotics Engineer

Fyn

AL Sydbank

Product Owner til IT Service Management

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Vil du være med til at opbygge og udvikle Forsvarets dronekapacitet?

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S