HP lukker milliardopkøb af EDS

Langt om længe kan HP lukke det 70 milliarder store opkøb af it-servicevirksomheden EDS. Med opkøbet vil HP byde konkurrenterne på servicemarkedet op til dans.

Artikel top billede

HP-direktøren Mark Hurd forventer, at opkøbet af EDS vil styrke HP's position på servicemarkedet.

HP kan snart lukke det længe ventede milliardopkøb af it-servicevirksomheden Electronic Data System (EDS).

Det oplyser HP ifølge The Wall Street Journal.

EDS forventes at koste HP i omegnen af 70 milliarder danske kroner. Dermed ser det ud til at blive den amerikanske pc-gigants største opkøb siden købet af Compaq, der i 2002 kostede 19 milliarder US-dollars - svarende til cirka 96 milliarder kroner med den nuværende dollar-kurs.

Stærkere på service

HP vil med opkøbet af servicevirksomheden forsøge at hente profit på andre områder end plot pc- og printermarkedet, der oplever vigende profit-marginer. Med EDS under vingerne forventer HP at styrke sin position på software- og servicemarkedet.

HP's administrerende direktør Mark Hurd oplyser ifølge The Wall Street Journal, at virksomheden hidtil har stået for svagt på outsourcing-området, hvor HP har haft svært ved at byde IBM og andre konkurrenter op til dans i kampen om de store milliardaftaler.

Mark Hurd oplyste i mandags, at HP tidligst den 15. september vil afsløre de økonomiske forventninger til opkøbet og løfte sløret for, hvor mange af EDS' 137.000 ansatte, der risikerer at miste deres job.

Det er planen, at EDS skal fortsætte under navnet "EDS - an HP Company".

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Forsvarets Efterretningstjeneste

Tekniske analytikere med forståelse for netværk

Nordjylland

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Client Partner - Manufacturing (M&LS)

Københavnsområdet

Octocube Games ApS

CIFI Developer

Region Sjælland

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S