EET Nordic køber sig til europæiske salgsmuskler

It-distributøren EET har overtaget tre virksomheder i år og bebuder, at flere opkøb er på vej. "Vores strategi er at blive paneuropæiske," siger EET Nordics administrerende direktør, John Skovbro Thomas.

Artikel top billede

"Vi er i dag en af de største distributører af it-reservedele," siger John Thomas, koncernchef EET Nordic.

It-distributøren EET Nordics har gennemført årets tredje opkøb som led i en strategi om at brede forretningen ud over landets grænser.

"Vi har en strategi om at blive paneuropæiske, og det går altså hurtigere, hvis vi overtager virksomheder i processen. Samtidig vil vi gerne have en bredere produktportefølje, og der vil vi også hellere købe op end starte fra scratch," siger John Skovbro Thomas, koncernchef, EET Nordics.

Britiske reservedele

Sidst har EET overtaget Digifokus, mens den britiske reservedelsdistributør Romtronics blev indlemmet i koncernen tilbage i april.

Endelig købte EET i sommer svenske Confidence, der distribuerer sikkerhedsløsninger.

"Som sagt arbejder vi på at blive større i Europa, og alle de opkøbte virksomheder bidrager på den ene eller anden måde. Digifokus har ikke hidtil haft noget salg ud i Europa, men selskabet har produkterne, og vi har salgsmusklen, så det ser rigtig fornuftigt ud," siger John Skovbro Thomas.

Han vil ikke ud med, hvad EET har betalt for de enkelte virksomheder, men siger, at det "typisk er en kombination af cool cash og ejerandele, der skifter hænder."

Ikke færdig med at købe op

Videre siger EET-chefen, at han ikke er færdig med at købe op og faktisk har flere interessante emner i kikkerten. Potentielle opkøb, der godt kan blive realiseret i år.

EET måler ikke succes eller det modsatte på omsætningen, men på driftsresultatet, fortæller John Thomas:

"Og når det er sagt, så kan jeg godt afsløre, at vi afsluttede regnskabsåret 2007/08 30. juni, og at vores resultat ikke har været bedre de sidste fem-seks år."

Stor bankgæld

I regnskabsåret 2005/06 omsatte EET for trekvart milliard kroner og nåede et overskud på godt fem millioner kroner. Driftsresultatet lå på 26,5 millioner.

På trods af den positive drift havde selskabet sidste år fortsat en negativ egenkapital på mere end 30 millioner kroner og døjede derudover med en bankgæld, der forrige år var i størrelsesordenen 100 millioner kroner.

EET ejes af den danske kapitalfond Capidea, der blev etableret i november forrige år.

Før Capidea var ejeren en anden kapitalfond CVC Partners, der købte halvdelen af EET i 1997 og den anden halvdel fem år senere.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S