Indiske mobil-firmaer lander 300.000 kunder dagligt

De indiske mobil-firmaer scorede 300.000 nye mobil-kunder hver eneste dag i hele juli.

Artikel top billede

Computerworld News Service: De indiske mobilselskaber kunne i juli notere en ordretilgang på hele 9,22 millioner mobil-forbindelser.

Det svarer til gennemsnitligt knap 300.000 nye mobil-abonnementer hver dag og understreger den eksplosive vækst, der for øjeblikket finder sted på det indiske telemarked.

De 9,22 millioner nye mobil-aftaler er det højeste antal på en måned siden marts, hvor de indiske mobiloperatører registrerede hele 10,16 millioner nye abonnementer.

Samlet findes der nu i Indien 296 millioner mobil-abonnementer.

Indien er da også sammen med Kina blandt verdens hurtigst voksende mobil-markeder. Kina har dog betydeligt flere mobil-abonnementer - nemlig godt 600 millioner, viser tal.

Den voldsomme vækst i mobil-abonnementer i Indien har en tydelig effekt på antallet af fastnet-forbindelser, der ifølge de indiske telemyndigheder er faldet til knap 39 millioner.

Indiens største mobil-selskab, Bharti Airtel, øgede fra juni til juli sit kunde-kartotek fra 69 millioner abonnementer til 72 millioner. Også de øvrige store mobilselskaber landede flere millioner nye abonnementer i månedens løb.

Reliance Communications har nu 52,5 millioner abonnenter, mens Vodafone Essar har 51 millioner

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen