Rutineret CIO skal banke Statens It på plads

Tankegangen bag Statens It er hentet i det private erhvervsliv. Ligesom den mand, som skal drive det store projekt igennem. Jan Cilius har flere konsolideringer i megaklassen bag sig.

Artikel top billede

"Det er nok Danmarks mest spændende it-opgave lige nu."

Sådan betegner Jan Cilius sit nye job som direktør i Statens It's fusionsorganisation.

Alene omfanget ville nok få de fleste til at trække følehornene til sig. Han skal bringe 650 medarbejdere sammen fra 15 forskellige ministerier og en række statslige institutioner.

Han skal gøre op med den modstand, som er indgroet i mange organisationer, når opgaver skal afgives.

Og samtidig skal han gøre det så godt, at han bevarer medarbejdernes interesse - for han har ikke råd til at miste kernemedarbejdere til det nye driftscenter.

I lånte lokaler hos Skat i det centrale København, hvor det første arbejde er blevet udført, fortæller Jan Cilius om opgaven.

Det er tydeligt, at han kender gamet.

Han har gennemført lignende opgaver i store internationale virksomheder som GN Store Nord og KPMG.

Han har været med til at opbygge et nyt firma i Royal Arctic Line, og han har været med til at skille Scandlines ud fra DSB.

En opgave, som blandt andet var hård på grund af bortfaldet af toldfrit salg og lukninger af færgeruterne over Storebælt.

"Jeg ved noget om it"

Jan Cilius mener, at han blandt andet fik jobbet på grund af sit kendskab til virksomhedsopbygnings-, forandrings- og HR-processer, som er en central del af fusionen, sammenholdt med et indgående kendskab til it-konsolidering.

"Og så ved jeg noget om it," siger Jan Cilius, som er gået hele vejen fra programmør til CIO, og derfor ikke er fremmed for den tekniske udfordring.

Privat forbillede

Med ansættelsen af Jan Cilius signalerer skatteminister Kristian Jensen og regeringen da også, at det ikke kun er ideen til et it-supercenter, der afspejler det private erhvervsliv.

Det skal udførelsen også.

Principielt ser Jan Cilius ikke nogen forskel på de opgaver, han tidligere har løst i private virksomheder og den forestående i Statens It.

"Det har en lidt anden karakter, men kompleksiteten er lige så stor, bare anderledes," siger han.

For eksempel forklarer Jan Cilius, at den modstand, man kan møde, når man vil gennemføre forandringer i en organisation, ikke er så forskellig i det offentlige i forhold til det private erhvervsliv.

"Sådan er det også i private virksomheder, når der er nogen, der mister noget. Mange har en stor tilknytning til deres it-systemer. Vi må bare vise, at det er bæredygtigt," lyder det konstaterende fra Jan Cilius.

Han er i hvert fald ikke i tvivl om, at han har det fornødne mandat til at omrokere it-området fundamentalt.
"Jeg føler, at der er stor opbakning. Der er selvfølgelig mange spørgsmål, og de er også relevante," siger Jan Cilius.

De svar arbejder han sammen med Statens It på at kunne besvare inden årets udgang.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

    Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

    Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

    Se alle vores events inden for it

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Client Partner - Manufacturing (M&LS)

    Midtjylland

    Sparekassen Danmark

    Dataudvikler til IT og Operations i Hobro

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S