Leder: Irriterende mangel på it-drevet innovation

Computerworld mener: I den offentlige sektor udgør it-drevet effektivisering uden innovation en risiko for at bremse digitaliseringen til skade for udviklingen af det danske samfund.

Artikel top billede

Computerworld mener: Effektivisering er godt - it-understøttet effektivisering er rigtig godt. Men især i den offentlige sektor udgør it-drevet effektivisering uden innovation en risiko for at bremse digitaliseringen til skade for udviklingen af det danske samfund.

Med Jan Cilius i spidsen for Statens It er regeringen tilsyneladende godt på vej mod gennemførelsen af den supercenterplan, der skal samle 650 it-folk fra 156 forskellige statsinstitutioner i én it-organisation.

Formålet med denne offentlige, digitale sværvægter er at spare 425 millioner kroner om året.

Statens It er et forbilledligt effektiviseringsprojekt.

Og velgennemført kan det frigive ressourcer til andre udgifter i det offentlige.

Men finansminister Lars Løkke Rasmussen (V) og hans partifælle Kristian Jensen i Skatteministeriet skal passe på, at de ikke glemmer det andet ben i digitaliseringen: Innovation.

For denne uges bud på en finanslov fra regeringen lægger ikke skjul på prioriteringen. Effektivisering er hovedformålet med it-investeringer. Innovation kommer herefter.

Forplanter sig

Den besked forplanter sig helt ud i it-afdelingerne. 66 procent af de offentlige it-chefer svarer i "IT i Praksis 2008" fra Dansk IT og Rambøll Management, at kravet om effektivisering er den drivende faktor for de kommende års digitaliseringsindsats.

Mens blot 20 procent peger på øget innovation i udførelsen af de offentlige opgaver.

Det kan synes som et akademisk problem, om effektivisering kommer før innovation som mål for it-investeringer.

Hvis bare begge dele er på radaren hos beslutningstagerne?

Men pointen er netop, at Jan Cilius og kollegerne i staten lige nu har muligheden for at lægge snittet for helt præcis hvilke dele af statsinstitutionernes it-aktiviteter, der skal centraliseres.

Ny arbejdskultur

Dermed lægger de fundamentet under en organisationsform og en arbejdskultur, der kommer til at dominere i en betydelig årrække.

Og så er diskussionen om vægtning af effektivisering og innovation ikke så akademisk.

For det er helt afgørende, at snittet bliver lagt, så statens it bliver leveret så økonomisk effektivt som muligt samtidig med, at der fokuseres på at anvende it til ikke blot at understøtte, men også at udvikle den service, som er den offentlige sektors kerneforretning.

Finansministeriet risikerer at kaste så tunge effektiviseringsskygger over den offentlige digitaliseringsstrategi, at vigtige initiativer som domænebestyrelser og målet om at sætte borgeren i centrum, bliver glemt.

På samme måde med de såkaldt arbejdskraftbesparende teknologier i det offentlige.

Hvis historien om anvendelse af it i ældreplejen, på hospitaler og så videre alene kommer til at handle om besparelser for at dæmme op for arbejdskraftmanglen, så vil en stor del af de investerede tre milliarder kroner være spildt.

Hvis derimod historien kommer til at handle om, at teknologien kan frigøre menneskehænder til at forbedre eller udvide servicen, så vil afkastet af de investerede milliarder blive anderledes positivt.

Forskellen er målet for it-investeringerne: Effektivisering eller innovation.

"Den offentlige innovation risikerer at drukne i effektiviseringer, så længe det offentliges it-anvendelse primært sker ud fra en effektiviseringsdagsorden og ikke en innovationsdagsorden. Og dette er uheldigt. Især fordi borgerne efterspørger flere digitale løsninger."

Sådan sagde Dansk IT's formand Lars Mathiesen i forbindelse med præsentationen af årets IT i Praksis.

Lars Mathiesen har helt ret.

Manglen på it-drevet innovation bliver endnu mere irriterende, når vi tilføjer vores ansvar for at bruge Danmarks teknologiske forspring til videreudvikling af samfundet. Ansvaret er ikke kun regeringens.

Hvor er oppositionens bud på at anvende teknologien til at udvikle samfundet?

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job