Internet Explorer 8 i karambolage med XP

Microsoft havde kun lige nået at lægge den nye beta-version af Internet Explorer ud til fri download, før de første problemer meldte deres ankomst. Det er XP-brugerne, der risikerer at blive ramt.

Artikel top billede

I går kunne Microsoft glæde sig over at lægge den nye betaversion af den meget omtalte Internet Explorer 8 ud til download. I dag viser de første problemer sig så.

Microsoft advarer på sin IE-blog de brugere, der har installeret XP SP3 om, at man ikke vil kunne afinstallere den nye browser igen.

"Hvis du vælger at opgradere, vil Windows XP SP3 og IE8 Beta2 blive permanente. Du vil stadig være i stand til at opgradere til kommende versioner af IE8, når de bliver tilgængelige, men du vil ikke kunne afinstallere dem igen," står der på bloggen.

Et lignende problem opstod, da SP3 til XP blev lanceret.

Dengang advarede softwareselskabet brugerne om, at man kun kunne nedgradere fra IE7 til IE6, hvis man først afinstallerede service pack'en.

Ifølge Microsoft opstår problemet denne gang kun, hvis man har installeret SP3 efter at have installeret den første beta-version af Internet Explorer 8.

Sådan undgår du problemet

For at undgå den noget fastlåste situation skal man ifølge Microsoft først afinstallere XP SP3, dernæst afinstallere IE8 Beta1.

Derefter skal man installere SP3 efterfulgt af den nye beta-version af Internet Explorer 8.

Til trods for den lidt uheldige start er der ellers store forventninger til den nye Explorer, der byder på flere nyskabelser i forhold til den nuværende browser fra Microsoft.

Blandt andet er den forsynet med filtre, der skal kunne sætte en stopper for phishing- og cross-site scripting-angreb.

Phishing-filteret Smart Screen er baseret på den teknologi, der allerede benyttes i IE7.

Samtidig byder IE8 på bedre kontrol med de data, der indsamles om din webadfærd med en række nye privacy-features.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Midtjylland

Forsvarets Efterretningstjeneste

Tekniske analytikere med forståelse for netværk

Københavnsområdet

Statens IT

It-teknikere med Microsoft 365 erfaring

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS