Her er Sanders køreplan for domænekampen

Helge Sander har sendt en mail til it-ordførerne med køreplanen og reglerne i den videre kamp om retten til at administrere de danske domæner. Se mail og køreplan her.

Artikel top billede

(Foto: Torben Klint)

Kampen om retten til at administrere de danske domæner er blevet så hård, at videnskabsminister Helge Sander nu sender en orientering til it-ordførerne om den videre plan for udbuddet.

I medierne har professor Mads Bryde Andersen fra DK Hostmaster kæmpet en hård kamp for at komme ud med budskabet om, at dotDK ikke har har vundet udbuddet.

Omvendt har en af mændene bag dotDK, professor Kim Viborg Andersen, slået på, at dotDk reelt har vundet, og at kravet om fire støtteerklæringer er en ren formalitet.

Tonen har til tider været hård og kampen har spredt sig til at aktivere alle it-branchens store organisationer.

Køreplan ligger fast

Nu mener Helge Sander altså, at tiden er inde til at orientere it-ordførerne om spillereglerne i udbuddet fremadrettet - en procedure ministeren næppe er inde over ved alle it-udbud.

Blandt budskaberne fra ministeren er, at udbuddet ikke kommer til at gå om, hvis dotDk ikke skulle få støtteerklæringerne i hus. Resultatet bliver i stedet, at DK Hostmaster fortsætter administrationen.

Hvis altså DK Hostmaster selv har støtte fra den danske it-verden.

Tidligere har videnskabministeren ellers i et svar til Folketinget lagt mere vægt på, at dotDK var tæt på en sejr.

"Den nylige afholdelse af udbud vedrørende opgaven som administrator af internetdomænet .dk og udpegningen af dotDK som vinder af udbuddet er sket på baggrund af domæneloven.," skrev han i svaret den 22. august.

Om køreplanen, der i øvrigt er dateret den 25. august, har samme budskab, kan du selv vurdere.

Ministeren er for nylig blevet indkaldt til krisemøde om sagen.

Ministerens mail og notat

Kære it-ordførere

IT- og Telestyrelsen igangsatte før jul 2007 et udbud af den fremtidige administration af intetnetdomænet .dk. IT- og Telestyrelsen har modtaget to tilbud inden fristen udløb tirsdag den 1. april 2008. Dels blev der afgivet et tilbud fra Dansk Internet Forum (DIFO), som i dag driver .dk igennem DK Hostmaster, og dels fra Afilias på vegne af dotDK.

IT- og Telestyrelsen udpegede fredag den 27. juni 2008 dotDK som vinder af udbuddet på baggrund af evalueringen af de to tilbud. Efter udpegningen har dotDK haft 60 dage til at fremlægge dokumentation for bred støtte fra det danske internetsamfund som minimum støtte fra fire vigtige organisationer, der samlet set repræsenterer private brugere, professionelle brugere og internetbranchen/leverandærer.

Fristen for at indsende støtteerklæringer var i går tirsdag den 26. august 2008.

Der har i relation til udbuddet været en del skriverier i pressen blandt andet foranlediget af de to tilbudsgivere selv. Med henblik på at give jer en kort baggrund for selve udbuddet, udbudsprocessen og det videre forløb er vedhæftede korte orientering udarbejdet.

Med venlig hilsen
Helge Sander

Læs notatet om udbudsprocessen (PDF)

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS