Sådan bliver vi bedre til at udnytte it-arbejdskraften

Klumme: Selv om du møder på arbejde mandag morgen klokken 8.00, skaber du først værdi fra tirsdag klokken 13.00. Rollebaseret it er løsningen.

Artikel top billede

(Foto: gratis /)

Den stigende mangel på personale betyder, at vi skal være endnu bedre til at udnytte den arbejdskraft, vi allerede har.

Mange virksomheder har øget fokus på effektivisering, og her spiller brugen af it en vigtig rolle.

Amerikanske undersøgelser viser, at alle, der bruger it - og jeg tør godt sammenligne Danmark med USA i denne sammenhæng - gennemsnitligt bruger halvanden dag af arbejdsugen på at finde det rette program og den rette funktion til en given opgave og ikke mindst på at lede efter dokumenter, data og information.

Det er med andre ord afgørende, at vi tager it alvorligt, så vi ikke spilder hverken virksomhedens eller medarbejdernes tid.

En del af forklaringen er dårlige vaner og virksomhedens rutiner.

Men en anden væsentlig årsag er, at de anvendte it-løsninger i dag er så komplekse og svære at overskue, at vi bruger megen tid på at navigere rundt mellem programmerne.

Vi formår ikke at anvende alle funktioner i alle menuer og får dermed ikke den nødvendige it-understøttelse af vores daglige arbejdsopgaver.

Derfor er jeg overbevist om, at fokus vil begynde at rette sig mod, hvilke funktioner - og ikke længere hvilke programmer - du helt bogstaveligt har brug for på dit pc-skrivebord.

Fremtiden vil komme til at handle om dét, vi kalder for rollebaseret it, der går ud på automatisk at skabe det it-mæssige grundlag for, at vi kan løse de opgaver, vi stilles overfor på den optimale og mest effektive måde.

Rollebaseret it fokuserer på, hvordan brugeren arbejder med data og applikationer i stedet for at "videreudvikle" den enkelte applikation med et hav af nye funktioner, som vi alligevel kun bruger 60 procent af.

Med rollebaseret it smelter programmerne sammen, data deles på tværs af systemer, og brugerne får deres egen brugergrænseflade på skærmen med alle de funktioner og informa­tioner, de har brug for - og intet andet.

Vi står overfor et paradigmeskift

Gennem de sidste 10 år har vi jagtet en alt i en-løsning - én samlet ERP-løsning - men det viser sig, at det ikke løser brugernes samlede behov i fremtiden.

Vi står over for et paradigmeskifte, hvor det nu handler om at være best in-class, og hvor de strukturerede arbejdsprocesser smelter sammen med de ustrukturerede arbejdsprocesser.

Det nye ved rollebaseret it er, at din software bliver sat op til at aktivere de applikationer og give dig adgang til de data, du skal bruge for at løse dine opgaver.

De programmer og funktioner, som du benytter dig af dagligt, kortlægges, så det bliver ud fra dine konkrete behov, at systemerne sættes sammen på tværs af it-applikationer.

Microsoft har meldt ud, at SharePoint, Office/Outlook og en ny Dynamics Client bliver fælles udgangspunkt og omdrejningspunkt for alle de systemer og løsninger, vi kommer til at arbejde med i fremtiden.

Som bruger oplever du kun at være inde i ét system, selv om du i virkeligheden bruger redskaber fra 10 forskellige applikationer som Office, ERP, Dynamics CRM og Outlook.

I fremtiden vil der blive taget mere og mere udgangspunkt i brugerens hverdag og behov, så den rolle, der ligner dit job mest, bliver skræddersyet til dig.

På den måde kommer dit skærmbillede til at passe perfekt til din hverdag.
Det essentielle er, at it-systemerne er til for at understøtte vores hverdag, og ikke omvendt. Systemerne skal tilpasses os - ellers er der risiko for, at vi først kommer i gang tirsdag eftermiddag.

Steen Hagengaard er administrerende direktør hos Columbus IT.

Mibau Stema Danmark A/S

ERP Analyst at Mibau Stema Group

Sydjylland

Banedanmark

Contract Manager

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Netværksspecialist med indsigt i C2 systemer til opbygningen af Forsvarets anti-drone-program

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Erfaren VMware systemadministrator til kritisk serverinfrastruktur

Københavnsområdet

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS