Googles nye browser: hvad kan den?


Publiceret d. 2. september 2008 kl. 15.23 | Antal kommentarer (19)


Annonce:
 
ANNONCE:
 
De overordnede perspektiver i Googles nye browserlancering kan næppe undervurderes, men hvad indeholder Chrome-browseren egentlig af teknologiske nyskabelser?

Få et hurtigt overblik over de vigtigste nyheder her:

1. Crashsikker browser
Google har skilt fanebladene i browseren fra hinanden, så de kører som separate processer. Det betyder, at selv hvis én fane går ned, bliver resten af fanerne og browseren stående på benene. Det er med andre ord slut med at miste de øvrige åbne faner.

Fanebladene er til forskel fra Internet Explorer og Firefox placeret over navigationsbjælken i stedet for under den.

2. Beskytter privatliv
Akkurat som Microsofts nye Internet Explorer 8, indeholder Googles Chrome en funktion, der lader brugeren surfe, uden at data bliver registreret eller gemt.

3. Danskudviklet javamotor
Googles danske udviklingsafdeling i IT-byen i Århus har bidraget til den nye browser med en ny javascript-motor kaldet V8. Den skulle efter sigende rendere sider langt hurtigere end tidligere.

4. Til kamp mod malware
Den nye browser indeholder en funktion, der automatisk og løbende henter lister over websider med skadelig kode, der kan inficere brugerens computer.

På den måde håber Google at kunne bekæmpe malware og phishing bedre end nogen anden browser.

5. Startsiden lærer dig at kende
Chrome får en ny startside, der følger med i, hvilke sider brugeren hyppigst benytter sig af. Disse sider bliver så vist i små udgaver på startsiden, så brugeren har nem adgang til dem.

Google Chrome ventes lanceret senere i dag på denne side.




Kommentarer - Debatoversigt


Google ved ikke hvor Danmark ligger
4 indlæg

threads
2 indlæg

MIT Første indtryk
6 indlæg

Superhurtig browser - men klarer ikke alle MS Apps
4 indlæg

Javamotor er forkert, det hedder JavaScript
1 indlæg

Beskyttet privatliv?
2 indlæg

Kommentér
Titel:

Ytringer på debatten er afsenders eget ansvar - læs debatreglerne

Forsiden lige nu

Landbrugsorganisation er godt sur i skralden over, at landmænd i randområder skal bestille bredbånd hos konkursramt firma.
25. maj 2012 kl. 14.04 | læs »

ComputerViews: Microsoft har endnu ikke nogen Office-pakke til hverken iOS eller Android. Det er der flere gode grunde til.
25. maj 2012 kl. 07.00 | (6) | læs »

I flere områder af landet skal et nu konkursramt firma være garant for bredbånds-forbindelser.
25. maj 2012 kl. 11.40 | læs »

Nyudnævnt KMD-direktør skal lukke digitale huller og gafle gevinster i en ny KMD-storsatsning på skole-området. Læs her, hvad it-gigantens planer er med vores skolebørn.
25. maj 2012 kl. 12.59 | læs »





 
White papers
Denne hvidbog omtaler de spændende resultater fra IBM Global CEO Study 2006. Undersøgelsens...

E-magasinet Smart Enterprise Exchange udgør en unik og eksklusiv informationsressource til...

E-magasinet Smart Enterprise giver indsigt og perspektiv til it-chefen. Her bliver du eksponeret...

 


Mest læste seneste uge

Kan gratis sikkerhedssoftware virkelig beskytte din pc? Svaret er ja, hvis du vælger det rette produkt. Læs her en test af de mest pålidelige gratis sikkerhedsprogrammer.

Næsten 200 IBM-ansatte får med få timers varsel sidste arbejdsdag i dag. Ingen var orienteret forud for dagens massefyring, som effektueres øjeblikkeligt.

Flyselskabet SAS har brugt op mod trekvart milliarder kroner og seks år på at udskifte sit bookingsystem. Undervejs har der været flere projekt-udfordringer, som kulminerede en vinternat med en big bang-migrering.

To danske it-studerende har udviklet et program, der kan suge kundernes CPR-numre ud af teleselskaberne.

Her er forklaringen på, at IBM Danmark med direktør Lars Mikkelgaard-Jensen i spidsen fyrer 170 medarbejdere.