Dell har bærbar til 2.000 kroner på trapperne

Siden maj har rygterne svirret om Dells satsning på markedet for mini-bærbare pc'er. Selskabets letvægter-computer er her nu, men det er endnu uvist, hvornår den er klar til salg i Danmark.

Artikel top billede

Verdens næststørste pc-producent, Dell, kaster sig nu lettere forsinket ud i kampen om de billige mini-bærbare, hvor blandt andre Asuteks Eee og Medions Akoya allerede har ramt det danske marked.

Dells satsning på en billig bærbar pc - Inspiron 910 - vil blive solgt for omkring 400 dollar eller 2.050 kroner i USA, hvor der medfølger Linux' Ubuntu-distribution eller Windows XP, hvis man er villig til at betale et par hundrede kroner ekstra.

Det skriver The Wall Street Journal.

Michael Dell luftede den lille bærbare pc i maj måned, og det var ventet, at mini-pc'en allerede ville være klar i sidste måned.

Rammer Danmark i efteråret

Den lille pc vil først blive lanceret i USA og siden i Europa.

Det forventes derfor, at Inspiron 910 rammer Danmark i denne eller de nært fortstående måneder.

Dell kan dog ikke oplyse nogen konkrete lanceringsdatoer for computeren.

Harddisk på nettet

Som standard vil mini-computeren komme med Ubuntu 8.04 styresystemet.

Dells kommende mini-bærbare vil desuden have en skærm, der er lige i underkanten af ni tommer med en opløsning på 1024 x 600, en Atom-processor på 1,6 gigahertz, op til en gigabyte hukommelse, flash-harddisk.

Pc-producenten arbejder desuden sammen med storage-selskabet Box.net for at tilbyde kunderne online lagerplads, da den lille computer helt i konceptets ånd er begrænset i hardwaren.

Det er derimod meningen, at der vil være en præinstalleret adgang til Box.nets webservice, hvor Dell-kunderne kan gemme blandt andet foto og dokumenter.

50 millioner minimaskiner om fire år

Analysehuset Gartner har vurderet, at der i år vil blive solgt godt fem millioner mini-bærbare pc'er, og det antal vil i 2012 være steget til 50 millioner.

HP, Asutek og Medion er nogle af de firmaer, der allerede har bevæget sig ud på markedet for de såkaldte Netbooks, hvor computerkraften er lige så lav som priserne.

Med lanceringen af den nye Netbook, står Dell i lighed med konkurrenterne i et dilemma, fordi der er lave profit-margener letvægter-pc'erne.

Til gengæld peger flere analytikere på, at pc-producenterne ikke har noget valg, fordi der i fremtiden vil være stor efterspørgsel på netbooks.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

    Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

    Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

    Se alle vores events inden for it

    TD SYNNEX Denmark ApS

    Partner Success Manager – Cloud, Security & Software

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Midtjylland

    Mibau Stema Danmark A/S

    ERP Analyst at Mibau Stema Group

    Uspecificeret arbejdssted

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job