Foto: Flickr

Ubuntu-ikon vil gøre Linux lækker med smart design


Publiceret d. 16. september 2008 kl. 10.32 | Antal kommentarer (18)


Annonce:
 
ANNONCE:
 
 
 
Mark Shuttleworth, som er stifter og ejer af virksomheden Canonical og hovedarkitekt på Linux-distributionen Ubuntu, vil hyre et hold specialister, der skal gøre Linux spiselig for et større publikum.

På sin blog skriver Mark Shuttleworth, at det er på tide at få gjort Ubuntu-versionen af Linux mere appellerende over for brugerne, og gøre den lettere at anvende.

"Det er ligesom med et website. Du har 15 sekunder til at præsentere dig ordentligt. Det samme gælder for den oplevelse, du har, når du starter din computer," skriver han.

Holdet, der skal designe brugergrænsefladen på det nye Ubuntu, skal også arbejde med andre open source-systemer, som X, OpenGL, GTK, Qt, GNOME og KDE.

Linux ukendt i Danmark
Dermed synes starten at være gået for at få løftet open source over i forbruger-mainstreamen. Og det er muligvis også tiltrængt.

For i Danmark anvender stort set ingen Linux, viser en undersøgelse, som Computerworld gennemførte i samarbejde med Userneeds tidligere i år.

Her svarer 93 procent af undersøgelsens 1.043 spurgte, at deres hjemme-computer kører på Windows. Blot 12 personer, eller én enkelt procent, anvender gratis Linux-styresystemer som Ubuntu og Suse Linux.

Fortsættes ...
« forrige side
1 2





Alle artikler om:
Open source, Linux, Styresystemer, Teknologi


Kommentarer - Debatoversigt


Mediestunt?
2 indlæg

Inspiration
2 indlæg

12 personer?
5 indlæg

Et trin ad gangen
1 indlæg

Fedt!
1 indlæg

Drivere, drivere og drivere
6 indlæg

brugervenlighed ikke det samme som brugeroplevelse
1 indlæg

Kommentér
Titel:

Ytringer på debatten er afsenders eget ansvar - læs debatreglerne

Forsiden lige nu

Klumme: Angrebet fra Flashback viser, at Apple nu må tage sikkerheden på Mac alvorligt, skriver Shehzad Ahmad fra DK-CERT i sin månedlige klumme
25. maj 2012 kl. 14.30 | læs »

ComputerViews: Microsoft har endnu ikke nogen Office-pakke til hverken iOS eller Android. Det er der flere gode grunde til.
25. maj 2012 kl. 07.00 | (6) | læs »

I flere områder af landet skal et nu konkursramt firma være garant for bredbånds-forbindelser.
25. maj 2012 kl. 11.40 | læs »

Landbrugsorganisation er godt sur i skralden over, at landmænd i randområder skal bestille bredbånd hos konkursramt firma.
25. maj 2012 kl. 14.04 | læs »





 
White papers
Vi ved, hvor vigtig strømforsyning er for effektiv IT-management. Ved hjælp af fjernovervågning...

User Provisioning: The Business Imperative - Udfordringerne for dem der styrer og understøtter...

Dynamisk "Business Service Management" kobler it-services sammen med virksomhedens målsætninger...

 


Mest læste seneste uge

Kan gratis sikkerhedssoftware virkelig beskytte din pc? Svaret er ja, hvis du vælger det rette produkt. Læs her en test af de mest pålidelige gratis sikkerhedsprogrammer.

Næsten 200 IBM-ansatte får med få timers varsel sidste arbejdsdag i dag. Ingen var orienteret forud for dagens massefyring, som effektueres øjeblikkeligt.

Flyselskabet SAS har brugt op mod trekvart milliarder kroner og seks år på at udskifte sit bookingsystem. Undervejs har der været flere projekt-udfordringer, som kulminerede en vinternat med en big bang-migrering.

To danske it-studerende har udviklet et program, der kan suge kundernes CPR-numre ud af teleselskaberne.

Her er forklaringen på, at IBM Danmark med direktør Lars Mikkelgaard-Jensen i spidsen fyrer 170 medarbejdere.