Sikkerhed, social networking, task manager, VoIP og VPN


Publiceret d. 17. september 2008 kl. 15.58


Annonce:
 
ANNONCE:
Tilbage til oversigten

Sikkerhed
Avira AntiVir: Du skal selvfølgelig beskytte din virksomhed med en solid antivirus-pakke, men de store navne kan være meget dyre.

Avira giver sikkerhed på individuelle pc'er gratis (hvis du kan klare én annonce-popup om dagen), men hvis du har brug for beskyttelse af filer og mailservere eller andre centrale tjenester, kan Avira også klare det til en overkommelig pris.

Pris: Varierer afhængig af niveau af beskyttelse.

Social networking
LinkedIn: Når du har brug for at finde medarbejdere, leverandører, serviceudbydere eller endda outsourcing-partnere, har LinkedIn vist sig at være et uvurderligt værktøj for mange virksomheder. Men det bedste ved LinkedIn er en funktion, der først viser sig, når man har brugt tjenesten et stykke tid:

Efterhånden som du udvider dit netværk - anbefaler andre virksomheder og deltager på andre måder - vil du opdage, at andre LinkedIn-brugere også anbefaler din virksomhed.

Derudover er der et Q&A-system, hvor du kan bede om råd på alle mulige områder.

Pris: Gratis eller op til cirka 270 kroner (50 dollars) om måneden for premium-tjenester.

Task manager
Chandler: Få din kalender, brainstorm-notater, to do-lister og stort set alt andet, du har støvet op på kontoret, samlet på ét sted - altså på din pc - med Chandler.

Denne gratis open source-applikation giver dig overblik over din dag og er samtidig brugervenlig nok til, at du aldrig behøver at kigge i manualen.

Pris: Gratis.

VoIP
Skype til virksomheder
Du kan vælge at bruge en masse penge på din egen PBX (private branch exchange), eller du kan vælge et gratis VoIP-system som Skypes virksomhedsløsning.

Hvis du har et stramt budget, er svaret åbenlyst. Skype kan godt nok ikke håndtere det, hvis du for eksempel vil køre et teknisk support-callcenter i kælderen.

Men hvis du bare har brug for at foretage opkald - især til mange internationale numre - er Skype et solidt og billigt valg.

Pris: Gratis software, abonnement til cirka 53 kroner (9,95 dollars) om måneden for ubegrænsede internationale opkald.

VPN
LogMeIn Hamchi: Der er ingen grund til at installere komplicerede VPN-servere (virtual private network) for at få fjernadgang til virksomhedens netværk:

Hamachi - som for nylig er blevet en del af LogMeIn - kan gøre det med styret peer-to-peer-teknologi, så du ikke behøver en centraliseret VPN-server.

Det er nemt at installere, ikke særlig dyrt, og dit abonnement giver dig også adgang til LogMeIns remote desktop-system.

Pris: Cirka 27 kroner (fem dollars) om måneden.

Tilbage til oversigten

Oversat af Mille Bindslev




Kommentarer - Debatoversigt


Der er endnu ikke nogen kommentarer til denne artikel. Du kan skrive en kommentar ved at udfylde nedenstående formular
Kommentér
Titel:

Ytringer på debatten er afsenders eget ansvar - læs debatreglerne

Forsiden lige nu

Klumme: Angrebet fra Flashback viser, at Apple nu må tage sikkerheden på Mac alvorligt, skriver Shehzad Ahmad fra DK-CERT i sin månedlige klumme
25. maj 2012 kl. 14.30 | læs »

ComputerViews: Microsoft har endnu ikke nogen Office-pakke til hverken iOS eller Android. Det er der flere gode grunde til.
25. maj 2012 kl. 07.00 | (6) | læs »

I flere områder af landet skal et nu konkursramt firma være garant for bredbånds-forbindelser.
25. maj 2012 kl. 11.40 | læs »

Landbrugsorganisation er godt sur i skralden over, at landmænd i randområder skal bestille bredbånd hos konkursramt firma.
25. maj 2012 kl. 14.04 | læs »





 
White papers
I dette white paper kan du læse om, hvorfor god projektledelse handler om mennesker, målsætninger...

I dette white paper kan du læse om, hvordan brugen af ny teknologi fra web 2.0 og sociale medier...

Cloud computing er i løbet af de sidste 18 måneder blevet det mest omtalte emne i it-branchen....

 


Mest læste seneste uge

Kan gratis sikkerhedssoftware virkelig beskytte din pc? Svaret er ja, hvis du vælger det rette produkt. Læs her en test af de mest pålidelige gratis sikkerhedsprogrammer.

Næsten 200 IBM-ansatte får med få timers varsel sidste arbejdsdag i dag. Ingen var orienteret forud for dagens massefyring, som effektueres øjeblikkeligt.

Flyselskabet SAS har brugt op mod trekvart milliarder kroner og seks år på at udskifte sit bookingsystem. Undervejs har der været flere projekt-udfordringer, som kulminerede en vinternat med en big bang-migrering.

To danske it-studerende har udviklet et program, der kan suge kundernes CPR-numre ud af teleselskaberne.

Her er forklaringen på, at IBM Danmark med direktør Lars Mikkelgaard-Jensen i spidsen fyrer 170 medarbejdere.