Dansk bredbånd halter på hastighed


Publiceret d. 16. september 2008 kl. 15.31 | Antal kommentarer (3)


Annonce:
 
ANNONCE:
 
"Danmark er nummer et i udbredelsen af bredbånd, så hvad ville en skønhedsdronning lære af andre lande," spurgte Dmitri Ypsalanti, da han i dag holdt oplæg på konferencen Bredbåndsdagene 2008.

Som leder af teleafdelingen i det internationale økonomiske råd OECD står Dmitri Ypsalanti bag en lang række undersøgelser, der sammenligner medlemslandenes positioner på telemarkedet.

Efter hans oplæg var dommen klar. Der er faktisk en hel masse, Danmark kan lære af andre lande. Ikke mindst når det gælder hastigheder.

"Det er billigt at få adgang til nettet i forhold til andre lande, men det hænger sammen med, at danske selskaber stadig tilbyder lave hastigheder - helt ned til 256 kilobit. I Frankrig er den laveste hastighed eksempelvis to megabit," forklarer Dmitri Ypsalanti.

Med 35,1 bredbåndsabonnenter per 100 indbyggere lægger Danmark sig i spidsen med flest linjer per indbygger, mens Holland og Island følger efter.

Lande som Sydkorea og Japan ligger henholdsvis nummer syv og 17. Men netop de to sidstnævnte lande har langt større udbredelse af højhastighedsforbindelser.

40 procent af japanske bredbåndsforbindelser er fibernet, 34 procent i Sydkorea, mens tallet for Danmark kun er ni procent. Det sender Danmark ind på en femteplads over fibernet.

"Danmark er ganske vist nummer et i udbredelse, men Danmark kan forbedre sig på pris og hastighed," siger Dmitri Ypsalanti.

Ifølge OECD's opgørelse tilbyder Japan den billigste megabit-pris med 69 øre, mens den laveste pris per megabit i Danmark er 8,7 kroner.

Minister taler om mindst to megabit
Videnskabsminister Helge Sander (V) erkender også, at det er tid til at tænke nyt i de danske bredbåndsambitioner. Indtil nu har det handlet om at give flest mulige danskere adgang til bredbånd, men det mål er så godt som nået.

"Der er ikke flere i Danmark uden adgang til bredbånd, end at de kan samles på SAS Arena i Herning," siger ministeren.

SAS Arena rummer dog kun plads til 11.800 tilskuere, mens antallet af danskere uden mulighed for bredbånd ligger på 20.000.

"Vi bør derfor overveje om vi skal foretage en ny måling, hvor vi i stedet undersøger, hvor mange danskere der ikke har mulighed for at få minimum to megabit internet," siger Helge Sander.

OECD har også undersøgt, hvilke hastigheder bredbåndsudbyderne reklamerer for i deres markedsføring. I Japan var den gennemsnitlige max-hastighed i reklamerne 94 megabit, mens danske udbydere reklamerede med 6 megabit. Det sender Danmark ned på en 21. plads af i alt 30 lande.




Kommentarer - Debatoversigt


20000 ?
1 indlæg

Usaglig sammenligning
1 indlæg

Underligt system
1 indlæg

Kommentér
Titel:

Ytringer på debatten er afsenders eget ansvar - læs debatreglerne

Forsiden lige nu

Klumme: Angrebet fra Flashback viser, at Apple nu må tage sikkerheden på Mac alvorligt, skriver Shehzad Ahmad fra DK-CERT i sin månedlige klumme
25. maj 2012 kl. 14.30 | læs »

ComputerViews: Microsoft har endnu ikke nogen Office-pakke til hverken iOS eller Android. Det er der flere gode grunde til.
25. maj 2012 kl. 07.00 | (6) | læs »

I flere områder af landet skal et nu konkursramt firma være garant for bredbånds-forbindelser.
25. maj 2012 kl. 11.40 | læs »

Landbrugsorganisation er godt sur i skralden over, at landmænd i randområder skal bestille bredbånd hos konkursramt firma.
25. maj 2012 kl. 14.04 | læs »





 
White papers
I dette Computerworld webcast, ledet af Frank Deangelis, får du svar på alle spørgsmål vedrørende...

Nokia Siemens Networks expects five billion people to be connected to the web and a 100-fold...

Samarbejd ved hjælp af Polycoms telefonibaserede og visuelle kommunikationsløsninger, så du kan...

 


Mest læste seneste uge

Kan gratis sikkerhedssoftware virkelig beskytte din pc? Svaret er ja, hvis du vælger det rette produkt. Læs her en test af de mest pålidelige gratis sikkerhedsprogrammer.

Næsten 200 IBM-ansatte får med få timers varsel sidste arbejdsdag i dag. Ingen var orienteret forud for dagens massefyring, som effektueres øjeblikkeligt.

Flyselskabet SAS har brugt op mod trekvart milliarder kroner og seks år på at udskifte sit bookingsystem. Undervejs har der været flere projekt-udfordringer, som kulminerede en vinternat med en big bang-migrering.

To danske it-studerende har udviklet et program, der kan suge kundernes CPR-numre ud af teleselskaberne.

Her er forklaringen på, at IBM Danmark med direktør Lars Mikkelgaard-Jensen i spidsen fyrer 170 medarbejdere.