ANNONCE:
Indholdsfortegnelse:
Blandt deltagerne er også videnskabsminister Helge Sander (V), som i går åbnede konferencen med en tale, som skød gang i en hård debat blandt de danske bredbåndsudbydere.
"Alle skal have lov til at deltage i den digitale revolution, og vi må konstatere, at priserne i Danmark er for høje," sagde Helge Sander, inden han forlod konferencen.
Herefter overlod han debatten til flere danske selskaber samt IT- og Telestyrelsen.
Sidstnævnte var repræsenteret ved direktør Jørgen Abild Andersen, som gentog ministeren; bredbåndspriserne skal ned. Administrerende direktør Morten Christiansen fra 3 afviste, at der er noget at komme efter på markedet for mobilt bredbånd.
Sikrer indtægter i længere tid
"Jeg undrer mig over, at der efterlyses lavere priser, når vi har fire udbydere. Der er fuldkommen konkurrence," sagde 3-direktøren.
Jørgen Abild Andersen fremhævede, at de danske priser for bredbånd generelt var for høje sammenlignet med udlandet.
Men det kan slet ikke sammenlignes, lød det fra Morten Christiansen.
"I Danmark har vi kun muligheden for at binde kunderne i maksimalt seks måneder, mens de i andre lande kan binde dem i 12, 18 eller 24 måneder. En lang bindingsperiode sikrer indtægter i længere tid," fastslog Morten Christiansen.
Kritikken var dog for døve ører.
Jørgen Abild Andersen sagde, at IT- og Telestyrelsen havde rejst problemet over for teleforligskredskredsen i Folketinget, og her havde politikerne afvist at tillade mere end seks måneders binding.
"Det her område er meget lidt reguleret. Vi vil gerne give konkurrencen endnu bedre vilkår, og jeg ser ikke bindingsperioden som den store løsning," fortsatte Jørgen Abild Andersen.
Fortsættes ...



