"Åbenheds-bølgen vil også ramme Internet Explorer, der indeholder for mange proprietære teknologier," mener Mogens Kühn fra Copenhagen Business School.

Firefox truer Microsofts markante browser-dominans


Publiceret d. 18. september 2008 kl. 13.52


Annonce:
 
ANNONCE:
 








De 10 mest populære browsere:

Internet Explorer 7.0: 46.79%
Internet Explorer 6.0: 25.17%
Firefox 2.0: 11.51%
Firefox 3.0: 7.74%
Safari 3.1: 4.80%
Safari 3.0: 0.77%
Opera 9.x: 0.71%
Netscape 6.0: 0.57%
Safari på Windows 3.1: 0.31%
Firefox 1.5: 0.29%

Tallene er fra august 2008.
Kilde: Net Applications

 
 
Microsofts altdominerende position på browsermarkedet kan være på retur. I stedet er den største konkurrent til Internet Explorer, Mozillas Firefox, hastigt på vej frem.

Det er den gennemgående tendens i browser-statistikkerne, hvis man ser på udviklingen inden for de seneste par år.

Ifølge Net Applications analyser stod Internet Explorer 6 og 7 i august måned i år for godt 72 procent af det globale browser-marked, mens Firefox 2 og 3 havde omkring 19,5 procent.

I samme måned sidste år havde Internet Explorer 77,9 procent af markedet, mens Firefox stod for 14,5 procent, og i 2006 lød IE's markedsandel ifølge Net Applications statistikker på over 81 procent, mens Firefox blot stod for lidt over 12 procent.

Microsoft under pres
I perioden er nye browsere og browser-versioner kommet til, og gamle er stille og roligt ved at gå bort. Tendensen med, at Microsoft mister terræn, er dog ikke til at tage fejl af, og professor Mogens Kühn Pedersen fra CBS spår, at udviklingen fortsætter.

En del af forklaringen er ifølge professoren, at flere amerikanske stater har forbudt præinstallering af IE på Windows-platformen. En anden del af forklaringen er de nye lande, der er ved at komme med på internet-bølgen.

"Der kommer mange nye markeder til i blandt andet Asien, så markedet er blevet udvidet til en lang række stater, hvor Windows-platformen ikke står helt så stærkt," siger Mogens Kühn.

Han kan ikke svare på, om udviklingen skyldes, at Firefox gør det godt, eller at IE-browserne gør det skidt.

"Det kan man jo ikke svare på, men der er kommet et alternativ, så det er en konkurrencesituation, hvor den største nødvendigvis må tabe markedsandele. Det er logisk," siger Mogens Kühn.

Fortsættes ...
« forrige side
1 2





Alle artikler om:
Browsere, Open source, Standarder, Teknologi


Kommentarer - Debatoversigt


Der er endnu ikke nogen kommentarer til denne artikel. Du kan skrive en kommentar ved at udfylde nedenstående formular
Kommentér
Titel:

Ytringer på debatten er afsenders eget ansvar - læs debatreglerne

Forsiden lige nu

Ifølge it-iværksætterne er det uhyre svært at låne penge til driften. Her kan du se hvad, der kræves, før du går i banken.
7. februar 2012 kl. 16.03 | læs »

#Fail - sådan skal du ikke gøre. Se hvordan store virksomheder klokker i det på Facebook og Twitter.
6. februar 2012 kl. 11.02 | læs »

2011 blev det første år, hvor der blev solgt flere smartphones end bærbare, tablets, stationære og netbooks tilsammen.
7. februar 2012 kl. 12.01 | (1) | læs »

Uvildig rapport om Polsag skal frem i lyset, mener it-ordfører. Derfor skal justitsministeren offentliggøre rapport, siger ordføreren.
7. februar 2012 kl. 15.00 | læs »





 
White papers
This white paper describes SIP from both business and technical perspectives. Read about SIP...

En stor procentdel af forbrugerne er stadig tilbageholdende med at bruge kreditkort på...

ISO 27001 er internationalt anerkendt som en struktureret metodologi til informationssikkerhed og...

 


Mest læste seneste uge

For under 100 millioner svenske kroner har svenskerne løst politiets it-problemer. I Danmark er budgettet sprængt med mere end 100 procent.

#Fail - sådan skal du ikke gøre. Se hvordan store virksomheder klokker i det på Facebook og Twitter.

Mens nogle virksomheder vil kunne lade et trådløst WiFi-netværk erstatte kablerne, kan det hurtigt give problemer i andre virksomheder. Her får du gode råd til at træffe den rette beslutning.

Er du klædt på til succes, eller spiller tøjet ingen rolle på din arbejdsplads? Læs her, hvordan danske it-medarbejdere går klædt i virksomheder som Mærsk, Google og i en lille dansk kommune.

Med 4G kommer du voldsomt hurtigt på nettet med mobilt bredbånd. Men hvilken udbyder skal du vælge?