HP vil integrere EDS-service efter opkøb

HP's fyringer kommer blandt andet til at betyde en besparelse på 1,8 milliarder dollars om året. Men virksomheden har også planer om at genansætte 50 procent af de afskårne stillinger i løbet af tre år.

Artikel top billede

Computerworld News Service: HP's meddelselse om, at der vil ske fyringer efter købet af it-servicevirksomheden EDS kom ikke som nogen overraskelse, men det gjorde virksomhedens integrationsplan til gengæld.

"Det bliver en kæmpe udfordring at samle to så forskellige virksomheder," siger Ben Pring, research vice president hos Gartner.

"HP vil gerne standardisere og gøre processerne repeterbare. EDC derimod har traditionelt brugt en unik fremgangsmåde til hver kunde. EDS vil nu være nødt til at ændre sin tilgang til it-forretning, og branchen vil holde øje med, om det lykkes HP at ændre EDS' tankegang," siger han.

HP har for få dage siden mødtes med finansanalytikere for at diskutere virksomhedens planer for, hvordan integrationen med EDS skal foregå. Der kom efterfølgende stort fokus på de 24.600 stillinger, der skal skæres væk i løbet af de næste tre år.

Vil geninvestere

HP meddeler, at nedskæringerne, der udgør 7,5 procent af den samlede medarbejderstab, vil eliminere overflødigheder i corporate support og andre funktioner, og virksomheden kommer til at spare 1,8 milliarder dollars om året, når planen er gennemført.

Virksomheden har planer om at geninvestere de besparelser i virksomhedens arbejdsstyrke med en plan om at genansætte 50 procent af de afskårne stillinger i løbet af tre år.

HP flytter sin outsourcing-afdeling over til EDS, og dele af HP's konsulent-virksomhed kommer til at høre under EDS eller HP Software, der bliver omdøbt til HP Software and Solutions i november.

Det betyder, at HP's service-forretning i bund og grund vil blive kørt af EDS, siger Paul Roehrig, analytiker hos Forrester Research, og det betyder, at HP's medarbedere vil være nødt til at leve op til EDS' niveau for it-tjenester.

EDS har ligget som nummer to på listen over leverandører af it-tjenester (efter IBM) og rapporterede en indtjening på 22,7 milliarder dollars i regnskabsåret 2007. HP rapporterede en service-indtjening på 16,6 milliarder dollars for 2007, mens IBM's service-forretning indbragte omkring 54 milliarder dollars.

"HP er nødt til at tænke hurtigt, hvis virksomheden skal udnytte EDS' stærke brand. HP er nødt til at bevise sin evne til at levere på tværs af tjenester," siger Paul Roehring.

Strategisk beslutning

Bortset fra de kulturelle problemer er der også andre faktorer, der kan stå i vejen for HP's succes. Kunder der er vant til EDS' forretningsmodel vil ikke nødvendigvis sætte pris på HP's forsøg på at inkorporere sin software i sine service-tilbud.

IBM adskiller strategisk sin Global Technology Service fra sine produkttilbud og lover at forblive leverandør-agnostisk og levere den teknologi, der passer bedst ind i kundens miljø. Men mange brancheiagttagere er bekymrede over, om HP har planer om at samle sin software- og service-forretning endnu mere og sælge HP's varer sammen med tilbud om outsourcing.

"IBM har taget en strategisk beslutning for lang tid tiden, og det har givet pote," siger Ben Pring fra Gartner. "EDS-modellen er teknologi-agnostisk, og HP må forstå, at det kan være farligt at gå væk fra det."

Oversat af Mille Bindslev.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos