DotDK-støtter iskolde over for domæne-krigens udfald

Domæneforeningen dotDK's støtter er fløjtende ligeglade med, hvorvidt dotDK eller DK Hostmaster skal administrere det danske internet. Det forstår dotDK egentlig godt.

Artikel top billede

Domæneforeningen dotDK har indhentet støtte fra en bred vifte af selskaber med tilknytning til den danske internetbranche.

Men flere af støtte-organisationerne fortæller til Computerworld, at de dybest set er bedøvende ligeglade med, hvem der vinder retten til at administrere .dk-domænet fra februar 2009.

"Vi vælger ikke side i den diskussion. Sagen er, at vi er blevet kontaktet af dotDK og har tilkendegivet lysten til samarbejde, hvis foreningen vinder retten til at administrere det danske .dk-domæne," fortæller direktør Lars Thykier fra Danmarks Rejsebureau Forening.

Foreningen er ikke derimod ikke blevet kontaktet af konkurrenten DIFO/DK Hostmaster, der er i hård strid mod dotDK om ikke miste retten til administrationen af .dk-domænet efter ni år ved kontrolpulten.

"DK Hostmaster har slet ikke ringet til os, men hvis DK Hostmaster vinder, så vil vi også gerne samarbejde med dem," forklarer Lars Thykier til Computerworld.

Han understreger, at det ikke er støtteorganisationernes opgave at stille spørgsmålstegn ved den tekniske kompetence hos IT- og Telestyrelsen, der har prækvalificeret dotDK til at administrere det danske internet.

Politisk skønhedskonkurrence

Sådan lyder meldingen også fra Væksthus Hovedstadsregionen.

"Vi har ingen specielle præferencer for hverken dotDK eller DIFO. Vi vil naturligvis gerne arbejde sammen med begge parter," fortæller direktør Marlene Haugaard fra Væksthus Hovedstadsregionen.

Politisk skønhedskonkurrence

"Jeg forstår bare ikke, hvorfor hele denne domænediskussion har udviklet sig til en politisk skønhedskonkurrence," siger Marlene Haugaard.

DotDK's talsmand, CBS-professor Kim Viborg Andersen, beklager også, at hele diskussionen har udviklet sig politisk.

"Ingen af vores støtter er politiske organisationer - i modsætning til DIFOs medlemmer. Jeg kan derfor sagtens forstå, at de ikke gider bruge deres tid på politik," siger han.

Kim Viborg Andersen forstår også snildt, at de ikke ønsker at vælge side i domæne-slagsmålet.

"Hvis vi af uransaglige årsager skulle tabe retten til .dk-administrationen, så vil jeg på ingen måde opfordre vores støtter til at være sure på DIFO og DK Hostmaster. Så må de jo bare arbejde sammen på bedst mulige måde," forklarer Kim Viborg Andersen til Computerworld.

Flere organisationer har indtil videre trukket støtten til dotDK tilbage - senest Danske Handicaporganisationer, der netop ikke ønsker at være en politisk brik i kampen mellem DIFO/DK Hostmaster og dotDK.

Afventer IT- og Telestyrelsens afgørelse

Direktør Tom Togsverd fra Dansk industris it-branchesammenslutning ITEK, der bakker op omkring DIFO/DK Hostmaster forstår godt det politiske spilfægteri.

"Alle afventer jo afgørelsen fra IT- og Telestyrelsen og forsøger at påvirke processen," forklarer han.

Tom Togsverd understreger dog, at ITEK ikke har fravalgt dotDK på grund af politiske motiver.

"Vi kan simpelthen bare ikke lide dotDKs shared registry-model, som vi regner med dels gør det dyrere at købe .dk-domæner og dels mister man valgfriheden til udbyderen," siger han.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Er jeres mødelokaler sikre nok?

    Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Nordjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger sin næste specialist i Exchange, mailflow og brugersupport

    Københavnsområdet

    PlanBørnefonden

    Digital Solutions Architect

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S