Selvom det ser sort ud for e-Boks, hvis de taber udbuddet om den nye offentlige epostkasse, er adm. direktør i e-Boks, Henrik Andersen, er fortrøstningsfuld.

Nyt udbud kan ramme e-Boks i mellemgulvet


Publiceret d. 6. oktober 2008 kl. 09.01 | Antal kommentarer (14)


Annonce:
 
ANNONCE:
 
e-Boks, som Computerworld forleden kårede som den virksomhed, der leverer den bedste branchesoftware, kan måske snart blive nødt til at tænke ud af boksen.

Økonomistyrelsen har nemlig netop godkendt fire leverandører, der skal kæmpe om at levere det offentliges nye elektroniske postkasseløsning, Digital Dokumentboks og NemSMS.

De fire leverandører er Assemble, Capgemini Danmark, CSC Danmark og så netop e-Boks, der for nuværende står for at levere elektroniske postløsninger til blandt andet en stor del af det offentlige Danmark, flere pengeinstitutter og lignende.

Position kan være truet
Og det er netop den position, der kan være i fare, hvis e-Boks ikke vinder udbuddet om at levere den nye løsning, som blandt andre kommunerne forventes at skulle benytte.

Markedet kan nemlig kun rumme en spiller, vurderer teknologianalytiker Anders Elbak fra IDC.

"Hele essensen er jo netop at samle elektroniske dokumenter på ét sted. Så jeg tror ikke, at nogen gider at skulle have flere løsninger," siger han.

Det er dog en udfordring, som administrerende direktør i e-Boks, Henrik Andersen, ser temmelig afslappet på.

"Opgaven er jo en naturlig forlængelse af vores eksisterende forretning, så det burde jo være noget, vi kunne finde ud af at lave," siger han.

Han ønsker ikke at spekulere for meget i, hvad der konkret vil ske, hvis e-Boks taber, men han er fortrøstningsfuld.

"Jeg tror der er 1,8 millioner forbrugere, der har en mening om at kunne se de fleste ting ét sted, og det er vel vores bedste forsikring på, at vi ikke lige sådan kan blæses af banen uanset hvad. Så jeg har svært ved at forestille mig, at tingene slet ikke hænger sammen i fremtiden," siger han.

Hvorvidt e-Boks ender med at trække sig sejrrigt ud af udbuddet om den nye digitale dokumentboks, er endnu for tidligt at spå om, mener Henrik Andersen.

Han peger dog på, at e-Boks har visse fordele overfor det øvrige felt af konkurrenter.

"Vi læner os kraftigt op af, at vi har syv års erfaring i at gøre præcis sådan noget som det her. Så jeg vil sige, at vi er velforberedte, men ganske ydmyge overfor, at der skal leveres et godt bud for at kunne levere videre til staten," siger han.




Kommentarer - Debatoversigt


Er det ikke allerede gået galt?
2 indlæg

Hvad med at lade brugerne bestemme.
1 indlæg

Skandale!!!
4 indlæg

Samme fejl som DanId
6 indlæg

Og hvad så når KMD og PostDanmark bliver solgt?
1 indlæg

Kommentér
Titel:

Ytringer på debatten er afsenders eget ansvar - læs debatreglerne

Forsiden lige nu

Portræt: Et karrierevalg mellem bigband-sanger eller it-mand. Det lyder måske som to vidt forskellige verdener, men der er faktisk masser af musik i it-branchen, fortæller Jan Bau.
25. maj 2012 kl. 15.02 | læs »

Klumme: Angrebet fra Flashback viser, at Apple nu må tage sikkerheden på Mac alvorligt, skriver Shehzad Ahmad fra DK-CERT i sin månedlige klumme
25. maj 2012 kl. 14.30 | læs »

I flere områder af landet skal et nu konkursramt firma være garant for bredbånds-forbindelser.
25. maj 2012 kl. 11.40 | læs »

Landbrugsorganisation er godt sur i skralden over, at landmænd i randområder skal bestille bredbånd hos konkursramt firma.
25. maj 2012 kl. 14.04 | læs »





 
White papers
The shared services model has attracted a lot of interest but what is it precisely?

Få i denne Computerworld Guide seneste nyt om, hvordan business intelligence spiller en større og...

Som medlem af råd, nævn, udvalg eller virksomhedsbestyrelser modtager man ofte store mængder...

 


Mest læste seneste uge

Kan gratis sikkerhedssoftware virkelig beskytte din pc? Svaret er ja, hvis du vælger det rette produkt. Læs her en test af de mest pålidelige gratis sikkerhedsprogrammer.

Næsten 200 IBM-ansatte får med få timers varsel sidste arbejdsdag i dag. Ingen var orienteret forud for dagens massefyring, som effektueres øjeblikkeligt.

Flyselskabet SAS har brugt op mod trekvart milliarder kroner og seks år på at udskifte sit bookingsystem. Undervejs har der været flere projekt-udfordringer, som kulminerede en vinternat med en big bang-migrering.

To danske it-studerende har udviklet et program, der kan suge kundernes CPR-numre ud af teleselskaberne.

Her er forklaringen på, at IBM Danmark med direktør Lars Mikkelgaard-Jensen i spidsen fyrer 170 medarbejdere.