Standardudvalg på eksplosionens rand

Medlemmerne i det udvalg, der står bag ISO-certificeringen af Microsofts OOXML-format, er ved at eksplodere. Der skal ske noget inden jul, ellers melder vi os ud, lyder det fra OSL.

Artikel top billede

(Foto: computerworld norge)

Utilfredsheden med håndteringen af standardiseringen af Microsofts dokumentformat bryder igen ud i lys lue.

Denne gang med en sønderlemmende kritik af standardiserings-processen fra formanden for open source-leverandørerne i Danmark (OSL).

"Alle deadlines er overskredet i en sådan grad, at det er helt uacceptabelt," siger Morten Kjærsgaard, OSL-formand.

"Samtidig er de tilbagemeldinger, vi har modtaget fra Dansk Standard angående de 168 danske indsigelser mangelfulde og uden en anke- eller kontrolinstans, som man kan henvende sig til, hvis de ikke er blevet efterkommet," lyder det fra Morten Kjærsgaard.

"I ISO-regi er der oprettet arbejdsgrupper, der skal tage hånd om implementering og vedligeholdelse af standarden, men der er intet kontrolorgan," lyder kritikken.

Ingen grund til bekymring

Dansk Standard mener dog ikke, der er grund til bekymring, for indsigelserne skal nok blive skrevet ind.

"De 168 danske indsigelser er på dagsordenen ved vores næste møde den 24. oktober, og her vil der være mulighed for at komme med kommentarer," siger Pia Elleby Lange, centerchef Dansk Standard.

"De danske kommentarer er blevet indlemmet i standarden, og derfor vil de blive efterkommet. Eventuelle fejl vil blive rettet, så der er ingen grund til bekymring," siger hun.

OSL er dog ikke enige i, at det bliver tilfældet.

"Ingen ved om verdens, og herunder de danske, indsigelser er blevet imødekommet. Det eneste vi ved, er at de 168 punkter er blevet adresseret i forbindelse med sammenskrivningen af specifikationen. Ingen ved om det er sket," lyder kritikken.

OSL mener desuden ikke, at den argumentation som Dansk Standard lægger for dagen er god nok.

"Det er ikke nok at sige, at det er vedtaget. Det ville svare til, at man vedtager jorden skal dreje den anden vej rundt, men det får men ikke noget ud af," siger Morten Kjærsgaard.

"Det kan godt være at Dansk Standard brændende ønsker, at det kan lade sig gøre. Der er dog ingen, som kan kontrollere, om det er tilfældet," lyder det fra OSL-formanden.

Konsekvensen kan blive udmeldelse

Og OSL stiller med tre løsningsforslag:

"Dansk Standard kan enten lade processen gå om eller afholde et nyt BRM-møde," siger Morten Kjærsgaard.

"Hvis der ikke kommer gang i tingene inden jul, vil vi sandsynligvis skride til den tredje mulighed vi ser, nemlig en udmeldelse af udvalget."

"Vi vil hellere samarbejde end stå på sidelinjen og råbe, men det kan blive konsekvensen," siger han.

Og det er ikke kun i Danmark, at utilfredsheden ulmer.

Norsk udvalg smuldret

I Norge har 13 ud af 23 personer trukkes sig fra det tekniske udvalg.

Det er nøgle personer, der begrunder udmeldelsen med, at der har været procedurefejl forbundet med ISO's standardisering af OOXML.

Blandt dem, der har trukket sig fra arbejdet, er chefen hos browser-firmaet Opera, Håkon Wium Lie, der i Norge har haft en fremtrædende rolle i standardiseringsarbejdet.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect