Telefirma mister data om 17 millioner kunder

Telegigant har mistet personlige data om 17 millioner kunder. "En slem sag," lyder det fra topchef.

Artikel top billede

Et af Europas største teleselskaber, Deutsche Telekom, har mistet personlige data om 17 millioner kunder i det hidtil største tab af personlig data i Tysklands historie.

Data-tabet fra mobil-divisionen T-Mobile inkluderer navne, adresser og mobilnumre på blandt andre højt-profilerede tyske politikere, kendisser og erhvervs-spidser.

Det understreges dog, at de stjålne data ikke indeholder personlige bankoplysninger, hvorfor tyveriet i det mindste ikke umiddelbart kan anvendes til at plyndre bankkonti.

Data ikke misbrugt

Data-tabet er kommet for dagens lys, efter det tyske magasin Der Spiegel, der i en artikel beskriver, hvorledes det har været i stand til at skaffe sig adgang til kunde-oplysninger.

Deutsche Telekom meldte data-tyveriet til myndighederne i 2006 uden at oplysningerne nogensinde slap ud til offentligheden.

Selskabet meddeler, at det efter 'omfattende' undersøgelser har konkluderet, at de mistede data ikke er blevet sat til salg på det sort marked.

"Vi kan kun undskylde over for vores kunder. Det er en virkelig slem sag," lyder det fra topchef René Obermann til avisen Bild am Sonntag.

Deutsche Telekom har oprettet hotlines for alle bekymrede kunder og bedyrer, at sikkerhedsforanstaltningerne er blevet voldsomt forbedret siden data-tabet.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen