Tegning: Lene Sekjær

Japan klager over OOXML-standard


Publiceret d. 8. oktober 2008 kl. 09.02 | Antal kommentarer (5)


Annonce:
 
ANNONCE:
 
Microsofts længe ventede OOXML-standard er blevet sendt ud til de nationale standard-organisationer som Dansk Standard, der nu har mulighed for at tygge de godt 6.000 sider igennem.

Det mest interessante ved standarden på nuværende tidspunkt er, hvordan de over 1.000 ændringsforslag er blevet implementeret i standarden.

Men før tryksværten er blevet helt tør på de mange kilo papirer, har Japan allerede klaget over, at otte ændringsforslag ikke er blevet fulgt tilfredsstillende.

Japan er i lighed med Danmark et af de lande, der ændrede sin OOXML-stemme fra et nej i september 2007 til et ja i marts 2008.

Derudover går der ubekræftede rygter om, at Storbritannien også har indsigelser mod den "endelige" OOXML-standard.

Forventer uenighed i Danmark
Dansk Standard har indkaldt til møde i denne måned angående de 168 danske indsigelser til standarden, som vil blive ganske i standardorganisationens OOXML-udvalg.

Her forventer Microsofts teknologidirektør Jasper Hedegaard Bojsen, at der grundet gruppens forskellige kommercielle interesser vil være uenighed, om hvorvidt de danske ændringsforslag er implementeret tilfredsstillende eller ej.

"Jeg vil dog være meget overrasket over ISO-arbejdet, hvis det kommer så vidt, at Danmark skal til at klage officielt over, de 168 ændringsforslag," siger han til Computerworld.

Jasper Hedegaard Bojsen mener desuden, at de japanske indsigelser er i "småtingsafdelingen" og en naturlig del af editeringsprocessen.




Kommentarer - Debatoversigt


Det er ikke klager, men fejlrapporter
1 indlæg

ISO-lingo
4 indlæg

Kommentér
Titel:

Ytringer på debatten er afsenders eget ansvar - læs debatreglerne

Forsiden lige nu

Du kan score en halv million kroner i kontant dusør, hvis du kan bevise, at det er umuligt at bygge en kvantecomputer.
9. februar 2012 kl. 12.21 | læs »

"Et af de største enkeltstående it-projekter i KMD siden kommunalreformen". Sådan betegner KMD selv dette it-projekt, som over 100 KMD-folk foreløbig har været inde over.
9. februar 2012 kl. 07.00 | læs »

Stockholm løber fra København, når det gælder vækst i it-branchen. Læs her, hvorfor svenskerne gør det bedre end danskerne.
9. februar 2012 kl. 11.43 | læs »

Snart vil danskerne for første gang nogensinde få et samlet overblik over alle statslige it-skandaler og -succeser.
9. februar 2012 kl. 09.01 | læs »





 
White papers
The shared services model has attracted a lot of interest but what is it precisely?

Få i denne Computerworld Guide seneste nyt om, hvordan business intelligence spiller en større og...

Læs i denne Computerworld Guide fra september 2010, hvordan du undgår, at din virksomhed drukner...

 


Mest læste seneste uge

For under 100 millioner svenske kroner har svenskerne løst politiets it-problemer. I Danmark er budgettet sprængt med mere end 100 procent.

#Fail - sådan skal du ikke gøre. Se hvordan store virksomheder klokker i det på Facebook og Twitter.

Er du klædt på til succes, eller spiller tøjet ingen rolle på din arbejdsplads? Læs her, hvordan danske it-medarbejdere går klædt i virksomheder som Mærsk, Google og i en lille dansk kommune.

Med 4G kommer du voldsomt hurtigt på nettet med mobilt bredbånd. Men hvilken udbyder skal du vælge?

CSC mister sin største privatkunde i Danmark. Hundredvis af CSC-ansatte kan blive berørt.