SAP: Vi slår bremserne i

Bestyrelsen i softwarefirmaet SAP har netop søsat en handlingsplan, der skal sejle SAP sikkert igennem finanskrisens urolige farvand. Også her i Norden træder planen i kraft.

Artikel top billede

Administrerende direktør Henrik Rasmussen fra SAP i Norden og Baltikum skal nu indføre ansættelsesstop i divisionen.

De sidste to uger i september var dårlige nyheder for tyske SAP, der udvikler forretningssoftware.

Ordrebøgerne var pludselig noget tyndere end normalt.

Virksomhedens bestyrelse skrider nu ind for at komme finanskrisen i forkøbet, og handlingsplanen træder også i kraft i virksomhedens nordiske gren.

"Vi bliver nødt til at tilslutte os den globale plan, man nu har udarbejdet, og det betyder, at vi i en periode har ansættelsesstop, og vi kan heller ikke afløse folk, som forlader os," forklarer administrerende direktør Henrik Rasmussen, der er øverste chef for SAP i Norden og Baltikum.

Desuden skærer virksomheden i den planlagte rejseaktivitet, der ikke er direkte kunderelateret, fortæller han.

Ifølge nyhedstjenesten Reuters holdt de to SAP-topchefer Henning Kagermann og Leo Apotheker i tirsdags et møde, hvor de præsenterede planen, som blev sendt ud til alle ansatte per e-mail om onsdagen.

"Det er nok ikke lige tiden at spørge om, hvorvidt vi vil give sponsorater eller foretage andre investeringer, så Norden går bestemt ikke fri af tiltagene. Vi kører planen ud i alle landene, og vi har fået den eksakt samme besked her i Norden," fortæller Henrik Rasmussen.

Direktør: Ingen kunder rammes
For SAP handler det nu om at finde de steder, hvor virksomheden kan skære ned i udgifterne til mindst mulig irritation for den daglige forretningsgang.

"Vi kommer eksempelvis til at slå bremserne i ved alt det, der hedder ekstern uddannelse. Vi holder heller ikke interne møder på eksterne steder, i stedet bruger vi SAPs egne steder til det. Det er sådan nogle helt basale ting, som ikke virker helt urimelige," siger Henrik Rasmussen.

Direktøren understreger, at virksomheden gør alt for at undgå, at SAP-kunderne mærker noget til den nye handlingsplan fra virksomheden.

"Vi har gjort meget ud af, at det ikke får indflydelse på vores kunderelaterede aktiviteter, og det vil ikke få indflydelse på kunderne," fortæller han.

Krisen rummer også muligheder

I enkelte tilfælde vil kunderne dog opdage, at SAP har sat gang i planen.

"Potentielt kan man sige, at hvis en enkelt medarbejder forlader et konkret projekt, og vi ikke kan ansætte en ny, så mangler medarbejderen, men her kan vi altid hente en tredjepartskonsulent," forklarer Henrik Rasmussen.

Han fremhæver, at SAP i Norden endnu ikke er hårdt ramt af finanskrisen, men at det kan ske i fremtiden, hvis virksomhederne nu optager dyrere lån end hidtil. Det er dog ikke negativt alt sammen, tilføjer han.

"Vi har før set, at når virksomheder kommer i de her situationer, så går de konkret ind og ser, hvor de kan konsolidere deres systemer og spare nogle penge. De vil måske gøre sig fri af selvudvikling, som de har brugt mange penge på at vedligeholde over tid," siger Henrik Rasmussen.

SAP har 550 medarbejdere i Norden og Baltikum.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

STELLA CARE ApS

Backend-udvikler (AI-Native)

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Client Partner - Manufacturing (M&LS)

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Client Partner - Manufacturing (M&LS)

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS