Software-tjenester vokser 27 procent i år

Ifølge analysehuset Gartner stiger den globale omsætning af erhvervsprodukter inden for SaaS i sådan et tempo, at markedet er fordoblet i 2012.

Artikel top billede

Kurven går opad for salget af SaaS-produkter.

Det bliver mere og mere populært at bruge software, som ligger på en fremmed computer. Den såkaldte software-as-a-service (SaaS). Blandt de mest kendte produkter er Gmail og Google Docs, som indgår i Google Apps. Det er gratis produkter.

Men markedet inden for kommercielle SaaS-produkter er også ved at puste sig op. Analysehuset Gartner vurderer, at værdien af markedet i år vil passere 37 milliarder kroner. En stigning på 27 procent.

Og i 2012 vil markedet være mere end fordoblet til 86 milliarder kroner.

"Indledende bekymringer omkring sikkerhed, responstid og service-tilgængelighed er blevet færre for mange organisationer, mens SaaS-forretnings- og beregningsmodeller er modnet, og indførelsen har grebet om sig," siger Sharon Mertz, der er forskningsleder hos Gartner.

Ifølge Gartner hænger den stadig stigende udbredelse sammen med, at virksomheder søger nye veje for at nedbringe deres udgifter til it-området, ligesom den øgede udbredelse af bredbånd også gør det nemmere for flere virksomheder at bruge web-baserede programmer.

Blandt de hurtigst voksende produkter inden for SaaS er kontorpakker.

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos