Gaardboe: Jeg vil være iværksætter igen


Publiceret d. 24. oktober 2008 kl. 12.55


Annonce:
 
ANNONCE:
 
I går meddelte Columbus IT, at topchef Michael Gaardboe træder tilbage fra posten.

Han indtræder i stedet i bestyrelsen, mens Claus E. Hansen bliver ny direktør i det selskab, Michael Gaardboe selv var stifter af.

"Jeg drømte om iværksætteriet. Det bliver meget regneark, langtidsplaner og budgetter som administrerende direktør," siger Michael Gaardboe til Computerworld.

Han forklarer, at han aldrig ville have taget et lignende job i et firma, som han ikke selv havde stiftet.

Men nu skal iværksætter-drømmen udleves.

Gode ideer i skuffen
"Jeg har en masse gode ideer, men skal have fundet den rigtige. Ni ud af 10 ideer i it-branchen bliver aldrig til noget," siger han.

Michael Gaardboe har dog lovet sig selv ikke at springe ud i noget de næste tre til seks måneder, da han vil være sikker på hvilke projekter, der er værd at kaste sig over.

Udover iværksætteriet og bestyrelsesposten hos Columbus IT har han fået tilbud om at træde ind i en række andre bestyrelser.

"Dertil kommer, at jeg har fået tilbudt nogle investeringsmuligheder, som jeg skal have set på," siger Michael Gaardboe.

Han fortæller, at arbejdstiden vil blive sat en del ned.

"Jeg regner med, at gå fra 70 timer til en arbejdsuge på under 40 timer," siger han.

Men med de nye projekter har vi ikke set det sidste til Michael Gaardboe i it-branchen.

"Nej, det er helt sikkert," siger han.



Alle artikler om:
Karriere, Branchen, Digital ledelse, Erhverv


Kommentarer - Debatoversigt


Der er endnu ikke nogen kommentarer til denne artikel. Du kan skrive en kommentar ved at udfylde nedenstående formular
Kommentér
Titel:

Ytringer på debatten er afsenders eget ansvar - læs debatreglerne

Forsiden lige nu

Overblik: Få overblikket over IBM Danmarks store fyringsrunde.
25. maj 2012 kl. 15.30 | læs »

Klumme: Angrebet fra Flashback viser, at Apple nu må tage sikkerheden på Mac alvorligt, skriver Shehzad Ahmad fra DK-CERT i sin månedlige klumme
25. maj 2012 kl. 14.30 | læs »

Portræt: Et karrierevalg mellem bigband-sanger eller it-mand. Det lyder måske som to vidt forskellige verdener, men der er faktisk masser af musik i it-branchen, fortæller Jan Bau.
25. maj 2012 kl. 15.02 | læs »

Landbrugsorganisation er godt sur i skralden over, at landmænd i randområder skal bestille bredbånd hos konkursramt firma.
25. maj 2012 kl. 14.04 | (1) | læs »





 
White papers
Virksomheder stiller konstant krav til, at it-afdelingen tilpasser sig omverdenens udfordringer...

E-magasinet Smart Enterprise Exchange udgør en unik og eksklusiv informationsressource til...

E-magasinet Smart Enterprise giver indsigt og perspektiv til it-chefen. Her bliver du eksponeret...

 


Mest læste seneste uge

Kan gratis sikkerhedssoftware virkelig beskytte din pc? Svaret er ja, hvis du vælger det rette produkt. Læs her en test af de mest pålidelige gratis sikkerhedsprogrammer.

Næsten 200 IBM-ansatte får med få timers varsel sidste arbejdsdag i dag. Ingen var orienteret forud for dagens massefyring, som effektueres øjeblikkeligt.

Flyselskabet SAS har brugt op mod trekvart milliarder kroner og seks år på at udskifte sit bookingsystem. Undervejs har der været flere projekt-udfordringer, som kulminerede en vinternat med en big bang-migrering.

To danske it-studerende har udviklet et program, der kan suge kundernes CPR-numre ud af teleselskaberne.

Her er forklaringen på, at IBM Danmark med direktør Lars Mikkelgaard-Jensen i spidsen fyrer 170 medarbejdere.