Sundhed.dk skal selv løse problemer med børns data


Publiceret d. 3. november 2008 kl. 07.00


Annonce:
 
ANNONCE:
 

Mette Rendtorff_top
På Sundhed.dk er det ikke muligt for Mette Rendtorff, at få adgang til hendes børns sundhedsdata.

Børnene Johanne Louise og Jens Kristian er nemlig begge under 15 år.

"Det rimer meget dårligt med Danmarks ønske om at være førende i verden," siger Mette Rendtorff.

Læs mere om hendes historie.

Den berømte abe er blevet kastet rundt et par gange i sagen om, at forældre ikke har adgang til deres børns data på hverken apoteket.dk eller på sundhed.dk.

Da Computerworld beskrev problemet første gang lød meldningen fra Sundhed.dk, at man blot fulgte mulighederne i den digitale signatur - som altså ikke udstedes til børn under 15 år eller kan kobles til oplysninger om, hvem der har forældremyndigheden til hvilke børn.

Kort efter meldte videnskabsminister Helge Sander (V) sig på banen, og sendte sine digital signatur-folk i arbejdstøjet.

Men nu er der blevet afholdt et møde mellem alle parterne, hvor konklusionen er, at sundhed.dk og apoteket.dk selv må ordne problemet.

Computerworld har spurgt direktøren for sundhed.dk, hvornår danskere med børn under 15 år vil kunne få adgang til deres børns data - og dermed fuld udbytte af den offentlige sundhedsportal.

Morten Elbæk Petersen, direktør for Sundhed.dk. Hvornår forventer I at have løst problemet?

"Vi har taget de første skridt, og håber på at have en færdig løsning i 2009."

Har I hele tiden ment, at Sundhed.dk skal løse problemet?

"Mødet har bekræftet billedet af, at en løsning er kompleks og har berøring med flere forskellige kilder og løsninger" lyder det fra direktøren.

"Mødet har skabt et klarere billede af, hvem der sidder med forskellige ender i forhold til en løsning, hvad Sundhed.dk kan bygge videre på og hvilke udeståender, der skal håndteres", siger Morten Elbæk Petersen.

Koordinering, tak
På mødet blev det også aftalt, at kommunikationen med pressen skal koordineres bedre.

Hvorfor er det nødvendigt at koordinere jeres kommunikation med IT- og Telestyrelsen, inden I siger noget - hænger det sammen med, at Helge Sander har været ude og love en løsning, når det slet ikke var hans bord?

"'Nødvendigt' er et hårdt ord i denne forbindelse. Det er meget naturligt med gensidig orientering, når flere parter sidder med forskellige ender, og bliver bedt om at kommentere samme sag," siger direktøren.

Også økonomien omkring Sundhed.dk har været i fokus på det seneste, da det kom frem at hvert login på portalen, hvis man gjorde det op i forhold til de skattekroner der anvendes på projektet, koster 78 kroner.




Kommentarer - Debatoversigt


Der er endnu ikke nogen kommentarer til denne artikel. Du kan skrive en kommentar ved at udfylde nedenstående formular
Kommentér
Titel:

Ytringer på debatten er afsenders eget ansvar - læs debatreglerne

Forsiden lige nu

Overblik: Få overblikket over IBM Danmarks store fyringsrunde.
25. maj 2012 kl. 15.30 | læs »

Klumme: Angrebet fra Flashback viser, at Apple nu må tage sikkerheden på Mac alvorligt, skriver Shehzad Ahmad fra DK-CERT i sin månedlige klumme
25. maj 2012 kl. 14.30 | læs »

Portræt: Et karrierevalg mellem bigband-sanger eller it-mand. Det lyder måske som to vidt forskellige verdener, men der er faktisk masser af musik i it-branchen, fortæller Jan Bau.
25. maj 2012 kl. 15.02 | læs »

Landbrugsorganisation er godt sur i skralden over, at landmænd i randområder skal bestille bredbånd hos konkursramt firma.
25. maj 2012 kl. 14.04 | (1) | læs »





 
White papers
360° er en integreret produktsuite til informationshåndtering og indeholder moduler til...

The shared services model has attracted a lot of interest but what is it precisely?

En lang række virksomheder er blevet afhængige af en bred vifte teknologier, der bl.a. skal være...

 


Mest læste seneste uge

Kan gratis sikkerhedssoftware virkelig beskytte din pc? Svaret er ja, hvis du vælger det rette produkt. Læs her en test af de mest pålidelige gratis sikkerhedsprogrammer.

Næsten 200 IBM-ansatte får med få timers varsel sidste arbejdsdag i dag. Ingen var orienteret forud for dagens massefyring, som effektueres øjeblikkeligt.

Flyselskabet SAS har brugt op mod trekvart milliarder kroner og seks år på at udskifte sit bookingsystem. Undervejs har der været flere projekt-udfordringer, som kulminerede en vinternat med en big bang-migrering.

To danske it-studerende har udviklet et program, der kan suge kundernes CPR-numre ud af teleselskaberne.

Her er forklaringen på, at IBM Danmark med direktør Lars Mikkelgaard-Jensen i spidsen fyrer 170 medarbejdere.