ANNONCE:
Indholdsfortegnelse:
I de kommende år kan teleselskaberne komme til at sælge så mange simkort til danske biler, el-målere og indbrudsalarmer, at det vil overstige det antal, der allerede sidder i vores mobiltelefoner.
Ifølge Torben Rune, teleanalytiker fra konsulenthuset Netplan, er markedet for apparater med indbyggede simkort, også kendt som trådløse machine2machine-løsninger (M2M), inde i en eksplosiv udvikling
"På et tidspunkt troede vi, at mobilmarkedet ville blive mættet, når alle danskere fik en mobiltelefon og en mobil bredbåndsforbindelse, men det stopper slet ikke her. Fordi nu er vi på vej mod en situation, hvor groft sagt alle apparater, der har brug for at blive overvåget, kan få simkort indbygget," siger Torben Rune.
Han vurderer, at M2M-løsninger i løbet af en periode på fem til ti år kan overhale antallet af almindelige mobiltelefonabonnementer.
250.000 m2m-løsninger
Det svenske analysefirma Berg Insight vurderer i en ny undersøgelse, at der i Danmark allerede sidder 250.000 simkort i maskiner, der hverken er mobiltelefoner eller bærbare computere med bredbåndsforbindelse.
Ifølge analysefirmaet er der på europæisk plan i øjeblikket 14 millioner maskiner, der er koblet op på mobilnettet og Berg Insights vurderer, at tallet vil stige til cirka 59 millioner i 2011.
Derfor har det norske teleselskab Telenor, der blandt andet ejer Cybercity og Sonofon i Danmark, også store forventninger til markedet.
Forventningerne er så store, at Telenor så sent som i sidste uge valgte at samle alle sine M2M-aktiviteter i ét selskab under navnet Telenor Connextion.
"Vi har store forventninger til markedet, som bliver et af Telenors fokusområder, når det gælder nye tjenester i løbet af de kommende år. Vi har beskæftiget os med markedet igennem flere år, men det først nu, at kunderne for alvor får øjnene op for de effektiviseringsgevinster, som der ligger i de mobile M2M-løsninger," siger Scott Engebrigtsen, der er informationschef hos Telenor i Norge.
Fortsættes ...




