Maskiner med simkort invaderer mobilnettet

Anbefal Tip en ven Print Udskriv
Sponsoreret af:


Publiceret d. 3. november 2008 kl. 11.29
 
ANNONCE:
 
 
 
Teleselskaberne har fundet en ny guldkalv, der skal skærpe kundernes appetit på et mobilmarked, som ser ud til at være svært at mætte.

I de kommende år kan teleselskaberne komme til at sælge så mange simkort til danske biler, el-målere og indbrudsalarmer, at det vil overstige det antal, der allerede sidder i vores mobiltelefoner.

Ifølge Torben Rune, teleanalytiker fra konsulenthuset Netplan, er markedet for apparater med indbyggede simkort, også kendt som trådløse machine2machine-løsninger (M2M), inde i en eksplosiv udvikling

"På et tidspunkt troede vi, at mobilmarkedet ville blive mættet, når alle danskere fik en mobiltelefon og en mobil bredbåndsforbindelse, men det stopper slet ikke her. Fordi nu er vi på vej mod en situation, hvor groft sagt alle apparater, der har brug for at blive overvåget, kan få simkort indbygget," siger Torben Rune.

Han vurderer, at M2M-løsninger i løbet af en periode på fem til ti år kan overhale antallet af almindelige mobiltelefonabonnementer.

250.000 m2m-løsninger
Det svenske analysefirma Berg Insight vurderer i en ny undersøgelse, at der i Danmark allerede sidder 250.000 simkort i maskiner, der hverken er mobiltelefoner eller bærbare computere med bredbåndsforbindelse.

Ifølge analysefirmaet er der på europæisk plan i øjeblikket 14 millioner maskiner, der er koblet op på mobilnettet og Berg Insights vurderer, at tallet vil stige til cirka 59 millioner i 2011.

Derfor har det norske teleselskab Telenor, der blandt andet ejer Cybercity og Sonofon i Danmark, også store forventninger til markedet.

Forventningerne er så store, at Telenor så sent som i sidste uge valgte at samle alle sine M2M-aktiviteter i ét selskab under navnet Telenor Connextion.

"Vi har store forventninger til markedet, som bliver et af Telenors fokusområder, når det gælder nye tjenester i løbet af de kommende år. Vi har beskæftiget os med markedet igennem flere år, men det først nu, at kunderne for alvor får øjnene op for de effektiviseringsgevinster, som der ligger i de mobile M2M-løsninger," siger Scott Engebrigtsen, der er informationschef hos Telenor i Norge.

Fortsættes ...
« forrige side
1 2




Kommentarer - Debatoversigt


Der er endnu ikke nogen kommentarer til denne artikel. Du kan skrive en kommentar ved at udfylde nedenstående formular
Kommentér
Titel:

Ytringer på debatten er afsenders eget ansvar - læs debatreglerne
Forsiden lige nu

Silverlight til Windows Phone 7 og HTML5 til Internet Explorer 9. Microsoft satser på to heste. Læs om beslutningsprocessen bag de valg.
18. marts 2010 kl. 12.23 | læs »

Google samarbejder med Intel, Sony og Logitech om at bruge Android til web-tv, fortæller New York Times.
18. marts 2010 kl. 10.32 | læs »

HTC og T-Mobile har besluttet ikke at vente på det nye styresystem Windows Phone 7 og i stedet benytte Windows Mobile 6.5 til HD2.
18. marts 2010 kl. 11.41 | læs »

Den danske udenrigsminister vil fredag bede om mandat til at indgå omstridt antipirat-aftale, vurderer oppositionspolitiker. Udfaldet af aftalen er endnu ikke på plads.
18. marts 2010 kl. 10.59 | (4) | læs »


En analytiker mener, at iPad'en vil være perfekt til studiebrug og kalder digitale undervisningsmaterialer en 'killer-applikation.' Ikke alle er dog enige.
(1) | 18. marts 2010 kl. 10.01 | læs »



Microsoft indgår samarbejde med et væsentligt open source-projekt, der har stor betydning for webudvikling.
18. marts 2010 kl. 09.31 | læs »



Fra at være en lidt eksotisk mulighed, bliver videokonferencer den foretrukne mødeform i de kommende år, vurderer IDC.
18. marts 2010 kl. 09.01 | læs »



Sociale netværk som Digg og Twitter dropper nu MySQL-databasen.
18. marts 2010 kl. 07.33 | læs »



ATP, der sammen med kapitalfonden EQT ejer KMD, roser selskabet for sin professionalisme. Den er bedre end hos mindre it-firmaer, lyder det.
(1) | 18. marts 2010 kl. 07.00 | læs »



Hillerøds kommunaldirektør er blevet fritaget for tjeneste efter at have oplyst byrådet forkert om udbudsreglerne. Kommunen tegnede to kontrakter med KMD uden om udbud.
(3) | 17. marts 2010 kl. 16.09 | læs »




E-mail-adresse:
Adgangskode:

Seneste debat
 
 
Whitepapers
I dette Computerworld webcast, ledet af Frank Deangelis, får du svar på alle spørgsmål vedrørende...

Mangler din virksomhed bedre support af mobile enheder? Det ved du ved at svare på følgende tre...

Vi ved, hvor vigtig strømforsyning er for effektiv IT-management. Ved hjælp af fjernovervågning...