Desperat Yahoo til Microsoft: Køb os!

Efter en indædt modstand mod Microsoft-opkøb, er Yahoo-stifter Jerry Yang nu desperat for at få en aftale i hus.

Artikel top billede

Yahoos stifter Jerry Yang har et nyt budskab til Microsofts administrerende direktør, Steve Ballmer:

"Microsoft bør købe Yahoo".

Nu behøver Ballmer blot at tage imod tilbuddet, så Yahoo kan sætte sig ved ved forhandlingsbordet.

"Jeg mener, at det bedste for Microsoft er at købe Yahoo," siger Jerry Yang til konferensen Web 2.0 i San Francisco.

Adspurgt om Yahoos pris ligger på samme niveau som i maj, svarer han nej.

"Prisen skal være den rette, uanset hvad den bliver".

Desperat

Jerry Yangs ord viser, at det er desperate tider for den mindre konkurrent. For Yahoo er på vej i en ny sparerunde, hvor 10 procent af personalet skal skæres væk, skriver IDG News.

Yahoo halter langt bagefter de sociale netværk og forsøger derfor at imitere Facebook og Myspace.

For et år siden lå aktien på 27 dollar. I dag ligger Yahoos aktiekurs på knap 14 dollar. Der er efterhånden ingen tvivl om, at et Microsofts bud på 33 dollar i sin tid var ret attraktiv.

I tre måneder mellem februar og maj forsøgte Microsoft-bossen Steve Ballmer at få gennemført købet af Yahoo, men blev på det kraftigste modarbejdet Jerry Yang.

I stedet fortalte han News Corp., at Yahoo skulle fusionere med Myspace, og han mødtes med Time Warner for at diskutere en fusion med AOL.

Jerry Yang oprettede et aktieprogram for de ansatte, der nærmest kan beskrives som en giftpille i forsøget på at slippe for et Microsoft-opkøb.

Desuden har Yahoo-stifteren forsøgt at etablere et partnerskab med Google.

Monopolkonsekvenser

Men efter et langt forhandlingsforløb og juridisk gennemgang af aftalen droppede Google det planlagte samarbejde med Yahoo tirsdag for anden gang. Aflysning af samarbejdsaftalen var ventet på grund af konkurrenceregler.

Yahoo og Google udskød frivilligt at iværksætte aftalen indtil først i oktober for at give det amerikanske justitsministerium en chance for at granske aftalens potentielle monopolkonsekvenser.

Aftalen, der blev underskrevet i juni, ville have placeret Googles annoncer på Yahoo, og overskuddet ville blive delt mellem de to konkurrenter og partnere.

Yangs modstand har sørget for at afskaffe alle alternative løsninger. Samtidig siger han til konferencen, at Microsoft ikke længere var interesseret i at købe Yahoo. Jerry Yang mener heller ikke, at han har forsøgt at sabotere Microsofts opkøbsforsøg.

I stedet melder han ud, at Microsoft bakkede ud, mens Yahoo var villige til at fortsætte forhandlingerne.

Jerry Yang nævner også, at han er skuffet over, at det ikke lykkedes myndighederne at gennemføre en korrekt granskning af sagen med Google. Samtidig beklager han, at Google har trukket sig tilbage.

Annonceindlæg fra Deloitte

Agentic AI er et paradoksalt undervurderet, men fuldmodent teknologiområde

Hvorfor er der ikke flere, der lykkes med Agentic AI? Fordi de mangler at håndtere mellemregningerne fra POC til storskalaløsning.

Capgemini Danmark A/S

Client Partner - Manufacturing (M&LS)

Københavnsområdet

Everllence

Head of Digital Solutions

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisonen søger en SAP-medarbejder til Roller & Autorisationer

Københavnsområdet

Quadsat ApS

Software Developer

Fyn

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect