130.000 kreditkort til fri afbenyttelse

Mere end hundredtusind kreditkortnumre lå helt frit tilgængeligt på en amerikansk server. En svensk sikkerhedsekspert opdagede bommerten.

Artikel top billede

Kreditkortnummer, udløbsdato og indehaverens navn.

Side op og side ned med følsomme oplysninger lå helt frit tilgængelig på en amerikansk server i delstaten South Carolina.

Eneste krav for at få adgang til siden var en internetforbindelse og en computer udstyret med en browser.

Først da Computerworlds svenske søsterpublikation, Computer Sweden, kontaktede det amerikanske selskab, blev der sat en prop i hullet.

Ups, vores fejl

Selskabet, der sælger kasseterminaler til hoteller og restauranter, satte for nogle uger siden en backup af data på en terminal i gang. Men der gik noget alvorligt galt, skriver Computer Sweden.

Uheldet bestod i, at cirka 130.000 kreditkortnumre blev lagt på nettet.

Terminalfirmaets grundlægger har bekræftet overfor Computer Sweden, det de er skyld i fejlen.

Efter Computer Swedens kontakt blev serveren straks pillet af nettet. Da den igen kom online, var kortnumrene fjernet.

Der gik dog blot et par timer, før man igen havde adgang til kreditkortinformationer på serveren.

Computer Sweden kontaktede igen firmaets direktør, som atter måtte trække stikket ud.

Opdaget af svensk snushane

Den svenske computeravis blev sat på sporet af en svensk sikkerhedskonsulent, der hedder Max Persson.

Persson fortæller, at han opdagede fejlen via et egenudviklet software-program, der søger efter sensitive oplysninger på nettet.

"Jeg kontaktede Computer Sweden, for at sagen kunne blive offentliggjort og hullet lukket," siger han til avisen.

De blotlagte data kan uden videre bruges som betalingsmiddel i netbutikker.

Den eneste information, der ikke var tilgængelig, var de tre kontrolcifre, ccw-koden, der står bag på kortet.

Det er dog langt fra alle online-handlende, som kræver disse tal oplyst i forbindelse med en handel.

Et af de selskaber, der fik kundernes kortnumre blotlagt, var en lokal afdeling af hotelkæden Holiday Inn.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S