Værs'go - her bryder tyven ind

Efter en frifindelse for at lægge billedoptagelser af en indbrudstyv på internettet har samme spilforhandlere på ny lagt billederne af tyven på nettet.

Artikel top billede

Ejerne af spilforhandleren Coolshop blev i sidste måned frifundet i en sag, hvor de var anklaget for at lægge billedoptagelser af en indbrudstyv på internettet.

"Derfor har vi igen lagt billederne på nettet og håber selvfølgelig, at nogen kan genkende tyven," siger Jacob Risgaard, Coolshops marketingdirektør.

Se videoen af den ubudne gæst her.

Coolshop var anklaget for at bryde persondataloven, der handler om, at man ikke må videregive såkaldt personhenførbare data. Afgørende for, at Coolshop blev frifundet, var, at tyven ikke kunne genkendes på billederne.

Og bliver han genkendt, ja så holder anklagen pludselig alligevel stik.

"Bliver tyven genkendt, risikerer vi paradoksalt nok at blive dømt i sagen, men det tager vi gerne med, hvis tyven bliver knaldet," siger Jacob Risgaard.

Baggrunden for Coolshops videooptagelser er, at virksomheden fem gange på få måneder har haft besøg af indbrudstyve.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura