Udforsk Deep Web med ny søgemaskine

DeepDyve lancerer en gratis søgemaskine, der giver adgang til data i det såkaldte "deep web" eller "dark web", hvor traditionelle søgeteknologier ikke kan bruges.

Artikel top billede

Computerworld News Service: DeepDyves søgemaskine giver mulighed for at søge i "dark deep" og gør det lettere at finde data om biovidenskab og patenter og informationer fra Wikipedia.

Den nye maskine indekserer 500 millioner sider, meddeler DeepDyve, der indtil fornylig var kendt som Infovell.

Virksomheden begynder inden længe at indeksere videnskabeligt indhold på områderne informationsteknologi, ren teknologi og energi, hvilket bringer virksomheden tættere på dets mål om at have indekseret mere end en milliard sider inden årets udgang.

Fordi en stor del af indholdet på "dark web" er tekniske artikler, databaser, videnskabelige tidsskrifter og ustrukturerede data, har det tidligere været svært at få adgang til det med traditionelle søgemaskiner.

For at løse det problem er DeepDyve gået sammen med udgiverne af disse data om at skabe adgang til indhold, andre søgemaskiner overser, meddeler virksomheden.

Google øger fokus på dark web

Google meddelte tidligere på måneden, at man øger sit fokus på the dark web ved at tilføje muligheden for at søge efter PDF-dokumenter.

I april meddelte Google, at man forsøgte at få sin søgemaskine til at indeksere HTML-former som dropdown-bokse og vælge menuer, der typisk findes på dark web.

"Ifølge IDC bruger over 42 millioner forbrugere 25 timer på nettet om måneden på at finde oplysninger privat og på arbejde, og de er frustrerede over de resultater, de får og de værktøjer, de bruger," fortæller William Park, administrerende direktør for DeepDyve.

Informationer kun på deep web

"DeepDyve giver videbegærlige forbrugere enestående adgang til kvalitetsoplysninger, der kun findes på deep web og funktioner og funktionalitet, der gør det nemt at finde, sortere og organisere deres resultater."

Med virksomhedens teknologi kan brugeren skrive et par søgeord eller kopiere en hel artikel ind i en søgeboks og finde alle relaterede artikler, der ligger på Dark Web, fortæller DeepDyve.

Innovativ tilgang

Chris Sherman, blogger hos Search Engine Land, mener, at DeepDyves tilgang til søgninger på the dark web er innovativ.

Han roser virksomhedens chefforskere, der er tidligere genomik-forskere og tilføjer, at for at knække de genetiske koder, der ligger i DNA-sekvenser, er forskerne nødt til at forstå de skjulte mønstre i de massive mængder data.

"DeepDyve har en lignede tilgang til at forstå informationerne på nettet," fortæller Chris Sherman.

"Man går langt ud over den grundlæggende keyword-baserede søgning ved at indeksere hvert enkelt ord i et dokument, men man beregner også den faktuelle kombination af ord og sætninger i dokumentet og bruger statistiske teknikker til at vurdere den informationelle betydning af disse kombinationer."

Selvom DeepDyve på ingen måde er en trussel mod Google, er den nye søgemaskine et godt værktøj, hvis man skal søge inden for de emner, som DeepDyve indekserer.

Oversat af Mille Bindslev

Annonceindlæg fra Barco

Sådan er teknologi og design med til at skabe vellykkede hybridmøder

Måden vi mødes på har ændret sig. Så hvorfor ser vores mødelokaler stadig ens ud?

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen