Asger Jensby og JMI Invest køber Scriptor

It-investoren Asger Jensby og hans partnere i JMI Invest har købt virksomheden Scriptor Technology.

Artikel top billede

Foto: Torben Klint

JMI Invest har købt printer- og dokumentvirksomheden Scriptor Technology. Det fortæller Asger Jensby til Computerworld.

JMI Invest, der ud over Asger Jensby tælller komikeren Finn Nørbygaard i investorkredsen, har købt 80 procent af aktierne i Scriptor Technology, som skal drives videre af den ene af de to ejere, Freddie Nielsen.

Asger Jensby vil ikke fortælle, hvad JMI Invest har givet for Scriptor, som i dag har godt 30 medarbejdere.

"De to aktionærer har solgt deres aktier til os og er blevet velhavende, og det er dem vel undt, for de har bygget en fantastisk virksomhed," siger Asger Jensby.

Mens Freddie Nielsen fortsætter som administrerende direktør, så har den anden direktør og ejer af Scriptor, Erik Staalbye, fået til opgave at arbejde med dokumenthåndteringssoftware i et andet JMI Invest selskab, Digital House. Den aktivitet skal ifølge Asger Jensby på et tidspunkt skilles ud i et selvstændigt selskab.

Med investeringen i Scriptor har JMI Invest nu en stribe print- og dokumenthåndteringsvirksomheder i porteføljen. Udover Scriptor er det Digital House, Mathiesen AS og CopyTosh.

Asger Jensby fortæller, at planen er at samle servicevirksomheden i Scriptor Technology.

"Jeg mener, at det er Danmarks bedste virksomhed til servicering af kunders udstyr, og derfor har vi en periode været meget optaget af at få dem ind i vores portefølje," fortæller Asger Jensby.

Det betyder også, at omkring ti medarbejdere der arbejder med servicering i Netkoncept skal flyttes til Scriptor, og servicepersonale fra CopyTosh skal også flyttes til Scriptor i løbet af 2009.

"Vi laver en virksomhed, der skal fokusere på servicering," siger Asger Jensby.

Asger Jensby har ind til videre haft held med mange af sine investeringer i JMI Invest: Pengene strømmer i hvert fald ind. Og forventningerne til Scriptor er også en vækst.

"Jeg forventer, at Scriptor i 2009 er en til halvanden gang større end i dag," siger Asger Jensby.

Vinderfirma

Computerworld gav for blot et par måneder siden Scriptor en pris, som bedste it-afsætningsvirksomhed i Computerworlds Top 100-kåring. Den kåring bygger blandt andet på stor vækst i firmaet.

Sidste år omsatte Scriptor Technology for 42,2 millioner kroner, godt 30 procent mere end i 2006, hvor omsætningen landede på 32,4 millioner.

Og Scriptors ledelse forudsage, at væksten ville fortsætte i et marked, der ellers har det svært.

Til Computerworlds Top 100 magasin fortalte den ene af direktørerne i Scriptor Technology, Erik Staalby, at han forventede, at service-delen vil stige som i de forgangne år med omkring 30 procent årligt, mens hardware-omsætningen kan svinge, alt afhængig om selskabets større kunder skal ud og investere i nyt udstyr.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS