Yahoo sælger Kelkoo til kapitalfond

Trængte Yahoo sælger stor europæisk prissammenlignings-portal til spotpris.

Artikel top billede

Yahoo sælger sitet Kelkoo til den britiske kapitalfond Jamplant og afslutter dermed lang tid spekulationer om fremtiden for Kelkoo, der er et prissammenlignings-site.

Yahoo købte Kelkoo i 2004 for 3,6 milliarder kroner. Det var dengang planen, at Kelkoo skulle være drivaksel i en international Yahoo-ekspansion og udgøre en genvej til det europæiske marked.

Glæden varede dog kort, i det Yahoo tre år senere meddelte, at selskabet overvejede de strategiske muligheder for Kelkoo, der har hovedkvarter i Paris. Med i overvejelserne var dengang muligheden for at sælge sitet.

Partnerne oplyser intet om prisen, som Jamplant betaler for Kelkoo. Den ligger dog ifølge flere kilder angiveligt i omegnen af 100 millioner euro - omkring en femtedel af den pris, som Yahoo betalte for Kelkoo i 2004.

Frasalget kommer midt i en turbulent tid for Yahoo, der i februar modtog meddelen om, at Microsoft gerne ville købe selskabet. Siden fulgte en veritabel kamp, der er endt med, at Microsoft har trukket sit opkøbstilbud tilbage, Yahoo-bestyrelsen er blevet delvist væltet, stifter Jerry Yang er gået af som topchef, og aktiekursen er styrtdykket.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job