Rygte: Microsoft forhandler igen med Yahoo

Rygte: Microsoft forhandler igen med Yahoo om kompliceret manøvre.

Artikel top billede

Der er opstandelse over rygter om, at Microsoft igen forhandler med Yahoo om at købe Yahoos søgeforretning for 120 milliarder kroner.

Rygterne førte i weekenden til en større artikel i den britiske avis, Sunday Times, hvori det hedder, at Microsoft og Yahoo forhandler om en ny aftale.

Men artiklen bygger på det rene opspind og er det rene fiktion, lyder det efterfølgende fra en højtplaceret kilde.

Kompliceret manøvre

Sunday Times citerer alene unavngivne kilder.

Ifølge avisen forhandles der om en kompliceret manøvre, der vil betyde, at Microsoft betaler 20 milliarder kroner og til gengæld får indsat en ny ledelse bestående af den tidligere AOL-chef Jonathan Miller og tidligere chef for Fox, Ross Levinsohn.

Ifølge avisen indebærer aftalen, at de to chefer selv skal forsøge at rejse yderligere 20 milliarder kroner fra andre investorer. Pengene skal bruges til at købe mere end 30 procent af aktierne i Yahoo, skriver den britiske avis.

Ifølge avisens oplysninger skal aftalen gælde i 10 år, hvor Microsoft skal have kontrol over Yahoos søgeforretning.

Ross Levinsohn siger imidlertid til bloggen AllThingsDigital - der ejes af Wall Street Journal - at meldingen er "komplet fiktion".

Ifølge bloggen afviser topfolk hos både Microsoft og Yahoo ligeledes blankt at bekræfte oplysningerne i Sunday Times.

"Vi kommenterer ikke på rygter," lyder det fra Yahoo.

Microsoft-chef Steve Ballmer afviste fornylig, at Microsoft er interesseret i at købe Yahoo.

Annonceindlæg fra Barco

De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

Navnenyt fra it-Danmark

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job