Stein Bagger: Den kontroversielle fabriksdirektør


Publiceret d. 1. december 2008 kl. 10.54 | Antal kommentarer (2)


Annonce:
 
ANNONCE:
 

Læs alle Computerworlds artikler om IT Factorys storhed og fald.

 
 
Ser man isoleret på regnskabstallene for IT Factory de sidste seks til syv år, er der dømt dundrende succes. Alligevel har mange stillet spørgsmålstegn ved succesen og direktøren, Stein Bagger, der har stået bag roret hele vejen igennem og som nu er forsvundet under en ferierejse i Dubai, mens bestyrelsesformand Asger Jensby har begæret selskabet konkurs.

Det sker, efter Computerworld har afsløret en række forhold omkring IT Factorys succes, som unægteligt giver et mere nuanceret og kompleks billede af it-fabrikken.

Det skete, da Computerworld i forrige uge som det første medie i samarbejde med læserne kunne beskrive en ukendt side af IT Factory. Fakta er, at en stor del af IT Factorys omsætning udelukkende er på gennemrejse, at selskabet pynter sig med partnere, der ikke vil kendes ved selskabet, og at et samarbejde med IBM er en væsentlig faktor for virksomhedens regnskabsresultater.

Direktør fastholder gode betalere
Afdækningen gav også et skimt af direktøren og den daglige leder bag selskabet.

Stein Bagger forsvarede dengang eksempelvis sit samarbejde med to svenske forretningsfolk, der begge har domme i bagagen.

Det er forretningsfolk, som Stein Bagger viste stor tillid, da han udleverede personernes selskaber som cases til Computerworld i forbindelse med Top 100.

Her blev Media Power Inc. og eCommerce således fremhævet af Stein Bagger, der dog også henviste til to andre selskaber.

De to andre firmaer han henviser til har også indirekte bånd til svenskerne. Dragon Phonix med url fra Hong Kong er partner med eCommerce og MMI Holding Ltd. er partner med Dragon Phonix.

Men på trods af, at Stein Bagger ligefrem, havde indgået et samarbejde med de to svenske herrer om at et marketingstiltag til Lotusphere i januar, forsvarede direktøren samarbejdet.

Det er et samarbejde, der ellers fik en ekspert i brandpleje til at hejse advarselsflaget. IBM er også kommet i klemme i sagen, hvor Stein Bagger hiver de to forretningsfolk ind i rampelyset, når it-giganten store event i Orlando skal løbe af staben.

IBM vil ikke direkte sige om selskabet tager en alvorssnak med Stein Bagger vedrørende samarbejdet, men henviser til at man løbende vurderer samarbejdspartnere efter et "code of conduct".

"Forholdet til vores business partnere er reguleret af en kontrakt, der indeholder et afsnit om "Code of Conduct". Vi evaluerer løbende vores relationer med business partnere, men vi betragter denne proces som et internt forhold imellem IBM og den enkelte partner." lyder det fra pressechef Carsten Grønning fra IBM.

Dårlige odds
Men hvem er denne Stein Bagger, der trods et samarbejde med partnere med plettede papirer har skabt flotte regnskabstal?

Personligt har Stein Bagger sprængt rammerne, både geografisk og karrieremæssigt. Han er født i Norge, opvokset i Danmark, men har som voksen også boet en del år i Sverige.

Hans udgangspunkt for en erhvervskarriere, der skulle bringe ham til tops, var ikke den bedste.

Det fremgår af et portræt, bragt i Børsen:

"Han (Stein Bagger, red.) er autodidakt virksomhedsdoktor, han gik ud af skolen som 15-årig, viste sig som en fremragende elitesportsmand, og tjente gode penge med model-job som professionel sværvægts-bodybuilder, og da han skiftede spor i sin karriere, tog han på rekordtid en MBA fra Edinburgh Business School (distance-læring). Han har lært sig seks sprog, og blev »bare for sjov« Mensa-medlem," lyder det i interviewet, der fortsætter således:

»Jeg havde egentlig ikke brug for at tage den MBA, men jeg opdagede, at jo større virksomheder og jo mere etableret erhvervsliv, jeg kom ind i, desto større krav stillede de til, at jeg kunne dokumentere min viden. Ikke fordi, det jeg lavede, ikke var i orden. Men for en ung fyr, der kommer ind og påstår, at han kan," sagde han da til seniorjournalisten Espen Bull.

Stein Bagger har oplyst, at han ret tidligt i karrieren været inde som rationaliseringsekspert i en række firmaer heriblandt Danish Crown, McDonalds i Danmark og SAS Service Partner.

Fortsættes ...
« forrige side
1 2 3 4





Alle artikler om:
IT Factory, Organisation, Ledelse, Erhverv


Kommentarer - Debatoversigt


Trist og chokerende
1 indlæg

Moderne bondefanger
1 indlæg

ROFL :-)
1 indlæg

Kommentér
Titel:

Ytringer på debatten er afsenders eget ansvar - læs debatreglerne

Forsiden lige nu

Her er CSC Danmarks reaktion på, at TDC har valgt TCS (Tata Consultancy Services) som ny leverandør af firmaets it-drift og udvikling.
8. februar 2012 kl. 16.04 | (4) | læs »

Banker, der giver kunderne mulighed for logge på netbanken uden brug af NemID, spiller højt spil med sikkerheden.
8. februar 2012 kl. 15.59 | (3) | læs »

CSC mister sin største privatkunde i Danmark. Hundredvis af CSC-ansatte kan blive berørt.
8. februar 2012 kl. 14.08 | (4) | læs »

Det har været spild af penge at udstyre de britiske politibetjente med smartphones. Se her hvorfor.
8. februar 2012 kl. 12.59 | læs »





 
White papers
En ansvarlig it-arkitektur til store virksomheder fokuserer på planlægning og governance for hele...

Produktledelse handler om alt fra kunder til konkurrenter og fra udvikling til salg. Så hvad er...

Din virksomheds omsætning og profit er afhængig af den værdi, du leverer til dine kunder. Men...

 


Mest læste seneste uge

For under 100 millioner svenske kroner har svenskerne løst politiets it-problemer. I Danmark er budgettet sprængt med mere end 100 procent.

#Fail - sådan skal du ikke gøre. Se hvordan store virksomheder klokker i det på Facebook og Twitter.

Er du klædt på til succes, eller spiller tøjet ingen rolle på din arbejdsplads? Læs her, hvordan danske it-medarbejdere går klædt i virksomheder som Mærsk, Google og i en lille dansk kommune.

Med 4G kommer du voldsomt hurtigt på nettet med mobilt bredbånd. Men hvilken udbyder skal du vælge?

CSC mister sin største privatkunde i Danmark. Hundredvis af CSC-ansatte kan blive berørt.