Sandberg: Underskud er bare et bump på vejen

It-distributøren, der fik EET Nordic som medejer i 2006, beskriver sidste års millionunderskud som "et bump på vejen mod overskud."

Artikel top billede

"En af vores store sællerter er USB All-In-1 Hard Disk, der kan tilslutte en hvilken som helst harddisk til USB-porten," siger Martin Hollerup, administrerende direktør, Sandberg.

It-distriburøren Sandberg gik fra overskud forrige år til et underskud sidste år på en lille million kroner, og det var ikke helt efter planerne.

I 2006 overtog kollegaen EET Nordic omtrent halvdelen af Sandberg, og begge havde dengang store forventninger til fremtiden.

"Umiddelbart udviklede tingene sig ikke helt så hurtigt, som vi troede i 2006, men vi har stadig store forventninger. Ting tager tid, og vi får overskud i det regnskab, der slutter den 30. juni næste år," lover administrerende direktør Martin Hollerup og tilføjer med et grin:

"Det budgetterer vi i hvert fald med."

Jeg siger det ikke

Størrelsen på overskuddet har Sandberg også sat tal på, men det vil ledelsen ikke dele med Computerworlds læsere.

I oktober sidste år fyrede Sandberg fem mand, hvilket ekstraordinært kostede firmaet 1,2 millioner kroner.

"Derudover har vi omstruktureret og brugt mange kræfter på kanalopbygning, men nu er der altså også virkelig gået hul på bylden," forsikrer Martin Hollerup.

Fart på i England

Sandberg har i løbet af det seneste år fået foden ind hos distributører i Storbritannien, Irland, Tyskland, Østrig og Belgien.

"Til trods for finanskrisen har vi stadig det store smil på. I England har vi i løbet af det år, vi har været repræsenteret i landet, haft meget mere succes, end vi har haft i Sverige, hvor vi har kæmpet gennem de sidste 10 år," siger Martin Hollerup.

Konkurrencemæssigt er det især Belkin og Hama, som Sandberg kæmper med.

Ejerskabet fordeler sig med cirka 50 procent til EET Nordic, mens de to i Sandbergs ledelse, Martin Hollerup og Erling Hoff Petersen, deler den anden halvdel gennem holdingselskabet Meva.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S