KMD er på vej mod en børsnotering

KMD skal udvikles og styrkes i de kommende tre til syv år og derefter børsnoteres og sælges til en ny investor.

Artikel top billede

På lidt længere sigt planlægger KMD's nye ejere at gøre den kommunale it-leverandør klar til en børsnotering og derpå sælge virksomheden til en ny investor.

"Vi er en ejer med et mellemlangt syn på ejerskabet med en markedshorisont på typisk tre til syv år. I den periode vil vi gerne være med til at udvikle vores virksomheder, så de ved en eventuel børsnotering kan være en attraktiv investering for den nye investor, der kommer ind på et tidspunkt," forklarer Peter Korsholm, partner i kapitalfonden EQT Partners, der netop har overtaget 85 procent af aktierne i KMD.

De sidste 15 procent har ATP via ATP Private Equity Partners II K/S og Via Venture Partners Fond I K/S sat sig på.

Løn, outsourcing og HR

Udover KMD's traditionelle discipliner, som er it-leverancer til især kommunerne, forventer EQT at styrke KMD inden for lønbehandling, outsourcing og personale-it til ikke mindst private kunder.

"KMD er en videnvirksomhed med en utrolig stærk position i markedet - godt nok et meget specialiseret marked, men ikke desto mindre tror jeg, at der er gode vækstmuligheder i virksomheden," siger Peter Korsholm,.

I en pressemeddelelse siger KMD's administrerende direktør, Lars Monrad-Gylling om det nye ejerskab:

"Jeg har fået et meget positivt indtryk af EQT og ATP. De har vist stor indsigt i KMD's forretning, og har arbejdet aktivt og åbent med ledelsen om den fremtidige strategi, som ligger i naturlig forlængelse af selskabets nuværende strategi. Jeg er overbevist om, at det nye ejerskab vil være positivt for vores kunder og medarbejdere og KMD's fremtidige udvikling og vækst."

KMD's ejendomme til en værdi af mere end en milliard kroner får de nye ejere ikke med i handlen.

Sandsynligvis ingen fyringer

EQT har ifølge Peter Korsholm ingen planer om at skære ned på antallet af medarbejdere i KMD.

"Det ligger ikke i vores planer at fyre på nuværende tidspunkt. Vores hypotese er, at når vi styrker virksomheden, så bliver det snarere til gavn for antallet af medarbejdere," lyder det.

Holdningen blandt KMD's 3.000 medarbejdere er også tilfredshed med de nye ejere.

Også KMD's administrerende direktør Lars Monrad Gylling er fortrøstningsfuld i forhold til fremtiden under EQT og ATP's ejerskab.

I alt har EQT Funds investeret i 70 virksomheder heraf otte i Danmark gennem de seneste 12 år. I perioden har EQT's danske investeringer øget omsætningen med 15 procent om året og antallet af medarbejdere med 14 procent.

Flere opkøb i Norden, der kan styrke KMD's position i markedet yderligere, er ifølge EQT en oplagt mulighed.

Fem bag finansieringen

Halvdelen af købesummen er lånte penge, der kommer fra fem store finansielle institutioner.

"Købesummen er på cirka to milliarder kroner. Af de to milliarder kommer en milliard kroner fra de nye aktionærer (EQT og ATP, red.) og en milliard fra de forskellige långivere," siger Peter Korsholm.

Långiverne er Danske Bank, Nordea, Nykredit, FIH og ATP selv.

Handlen ventes at blive lukket i begyndelsen af det nye år, når de endelige blåstemplinger fra relevante myndigheder er på plads.

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos