Apple anbefaler nu antivirus til Mac-brugere

Apple har med arrogance i stemmen fortalt, at Mac-brugere aldrig behøver bekymre sig om ondsindet kode. Nu har piben fået en anden lyd.

Artikel top billede

Her er det en falsk webside, som lokker Mac-brugere til at installere et falsk codec. Der er tilmed sneget et Windows-logo ind.

Steve Jobs springer nu med på sikkerhedsvognen, og Apple anbefaler Mac-brugerne at installere sikkerhedssoftware for at beskytte operativsystemet.

I en såkaldt technical note på firmaets webside lyder det fra Steve Jobs' tropper:

"Apple tilskynder til, at man anvender antivirusprogrammer således, at det bliver sværere for virus-programmører at omgå sikkerheden."

Det er nye toner fra firmaet, der i reklamerne fortæller, at Mac-brugere aldrig behøver at bekymre sig om ondsindet kode.

Stigning i usikkerheder

Lidt paradoksalt er det faktisk udbredelsen af Apples styresystem, der er roden til problemerne.

"Noget tyder på, at sikkerhedsfirmaerne nu ikke er de eneste, der har set en stigning i skadelig kode skrevet mod Mac OS X på det seneste. Det er det eneste naturlige, Apple kan gøre. Og det var faktisk ret forudsigeligt," siger sikkerhedsekspert Peter Kruse om Apples udmelding.

"Apple har vundet en god bid markedsandele på det seneste, og det er ikke gået ubemærket hen hos de it-kriminelle, som vi har set producere skadelig kode til Mac OS X, der leveres på samme måde, som det sker på pc'ere. Dels igennem social engineering og dels igennem klient side drive-by exploits," uddyber han.

Apples platform er således på vej ind i de problemer, som Microsoft har kæmpet med i årtier.

"Den skadelige kode spænder fra falske sikkerhedsprodukter til regulær spyware, som vi har kendt det på pc'ere i årevis," vurderer Peter Kruse.

Selvom sikkerhedsdesignet i Mac OS X er meget anderledes end i Microsoft Windows, så afholder det ikke skadelig kode i at snige sig ind på systemet enten ved at udnytte sårbarheder i software eller ved at lokke brugeren til at installere ukendte programpakker, forklarer sikkerhedseksperten.

Computerworld har kontaktet Apple for en kommentar, men Apple har endnu ikke svaret på vores henvendelse.

Annonceindlæg fra Deloitte

Agentic AI er et paradoksalt undervurderet, men fuldmodent teknologiområde

Hvorfor er der ikke flere, der lykkes med Agentic AI? Fordi de mangler at håndtere mellemregningerne fra POC til storskalaløsning.

Navnenyt fra it-Danmark

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job