Datatab hos Facebook vækker bekymring


Publiceret d. 3. december 2008 kl. 13.13 | Antal kommentarer (5)


Annonce:
 
ANNONCE:
 
De Facebook-brugere, der har sagt ja til at modtage 'notifikationer' fra den sociale netværkstjeneste på e-mail, har fået en ganske interesssant mail, hvor de bedes indstille deres meddelelses-opsætninger igen.

"Desværre er de instillinger, der kontrollerer, hvilke e-mail-meddelelser, der bliver sendt, gået tabt. Vi beklager ulejligheden," stod der ifølge Internetnews.com i e-mailen fra Facebook.

Det får flere bloggere, blandt andre Graham Cluley, senior technologi-konsulent hos sikkerhedsfirmaet Sophos, til at fare til tasterne.

"På en eller anden måde har en eller anden hos Facebook været i stand til at miste brugerinstillinger, der kontrollerer, hvornår de skal modtage en e-mail."

Graham Cluley skriver, at selvom data-tabet måske umiddelbart kan virke uskyldigt og for eksempel ikke kan sammenlignes med tabte kreditkort-informationer, så er det alligvel pinligt for Facebook.

"For de mistede rent faktisk informationer. Permanent. Hvilket betyder, at en software-udvikler på deres hold må have ødelagt eller overskrevet informationer i databasen ved et uheld, så det ikke kunne repareres."

Til Internetnews.com siger Charles King fra analysefirmaet Pund-IT, at hvis noget lignende var sket i en virksomhed som Wal-Mart, havde det kostet hoveder, sådan at miste kundernes data.

Bør Facebook kulegraves?
Herhjemme opfordrede Forbrugerrådet tidligere på året Datatilsynet til kulegrave Facebooks håndtering og brug af brugernes indhold.

Det afviste Datatilsynet dog.

"Datatilsynet finder ikke anledning til på nuværende tidspunkt at rejse en egen drift-sag over for Facebook," skrev Datatilsynet fredag 10. oktober i et brev til Forbrugerrådet som begrundelse.

Forbrugerrådet holder dog fast i, at det er nødvendigt at holde Facebooks data-hånterning i en kort snor, når omkring en million danskere anvender det sociale netværk.

"Jeg synes, det er ærgerligt, at der er forbrugere, der skal brænde fingrene, før Datatilsynet griber ind. Det er jo netop det, vi ønsker at forhindre," sagde Anette Høyrup, som er jurist i Forbrugerrådet, for nylig til Computerworld.




Kommentarer - Debatoversigt


Bevidst?
2 indlæg

Næppe bevidst!
2 indlæg

Interessant og alligevel ikke.
1 indlæg

Kommentér
Titel:

Ytringer på debatten er afsenders eget ansvar - læs debatreglerne

Forsiden lige nu

Her har du de mest banebrydende håndholdte computere gennem alle tider.
25. maj 2012 kl. 16.04 | læs »

Klumme: Angrebet fra Flashback viser, at Apple nu må tage sikkerheden på Mac alvorligt, skriver Shehzad Ahmad fra DK-CERT i sin månedlige klumme
25. maj 2012 kl. 14.30 | læs »

Overblik: Få overblikket over IBM Danmarks store fyringsrunde.
25. maj 2012 kl. 15.30 | læs »

Landbrugsorganisation er godt sur i skralden over, at landmænd i randområder skal bestille bredbånd hos konkursramt firma.
25. maj 2012 kl. 14.04 | (2) | læs »





 
White papers
Som it-chef ønsker man at gøre det muligt for sine brugere selv at hente deres tabte filer frem...

This White Paper, written by IDC and commissioned by Symantec, focuses upon the importance of...

IDC mener, at virksomhederne bliver tabere, hvis de ikke imødegår krav om mobilitet og fleksible...

 


Mest læste seneste uge

Kan gratis sikkerhedssoftware virkelig beskytte din pc? Svaret er ja, hvis du vælger det rette produkt. Læs her en test af de mest pålidelige gratis sikkerhedsprogrammer.

Næsten 200 IBM-ansatte får med få timers varsel sidste arbejdsdag i dag. Ingen var orienteret forud for dagens massefyring, som effektueres øjeblikkeligt.

Flyselskabet SAS har brugt op mod trekvart milliarder kroner og seks år på at udskifte sit bookingsystem. Undervejs har der været flere projekt-udfordringer, som kulminerede en vinternat med en big bang-migrering.

Her er forklaringen på, at IBM Danmark med direktør Lars Mikkelgaard-Jensen i spidsen fyrer 170 medarbejdere.

To danske it-studerende har udviklet et program, der kan suge kundernes CPR-numre ud af teleselskaberne.